Başarının Vücut Bulmuş Hali    Elon Musk

Başarının Vücut Bulmuş Hali Elon Musk

Eylül 5, 2020 3 Yazar: Caner Özhan

Bu hayatta olamayacak dediğimiz dudak uçutlatan şeyleri bize mümkün kılmış birisi olan Elon Musk Mars’a insan taşımaktan tut elektrikli arabalar,sürtünmesiz ortamda hızlı yolculuk,trafik sorununa yer altında çözüm arayan tüneller… işte bu sayısız icatların sahibi Elon Musk.

Son yılların en sıradışı yatırımcısı devre damga vuran birisi kendisi gibi sıradışı olan bir hayatını konu alıcaz. Bu yazıda hadi gelin hep birlikte bakalım kim bu Elon Musk ??

Elon Musk Başarı Öyküsü

Elon Musk’ın adının açılımı aslında Elon Reeve Musk’tır. 1971 yılında Güney Afrika’nın başkenti Pretorya’da doğdu.Elon Musk bir manken ve diyetisyen olan Kanadalı annesi Maye ve Güney Afrika doğumlu elektromekanik mühendisi, pilot ve denizci olan Errol’ın ilk çocuklarıydı.

1972’de erkek kardeşi olan Kimbal dünyaya geldi.1974’te ise kız kardeşi Tosca dünyaya geldi.1980 yılında maalesef talihsiz bir olay yaşandı. Anne ve babası birbirinden boşandılar.Elon Musk bu yüzden kardeşleri ile birlikte annesinin yanında yaşamayı babasının yanında yaşamaya tercih ettiler.Bundan 2 yıl sonra Elon Musk pişmanlığını dile getirerek babasını çok yalnız bıraktıkları için babasının yanlarına taşınmayı tercih ettiler.İlerleyen yıllarda Elon Musk babasıyla geçinemediği için babasının yanına taşınmanın hata olduğunu belirtti. “Keşke hiç babamın yanına taşınmasaydım.” sözlerini kullandı.

Elon Musk’ın Diğer Sorunları

Elon Musk’ın tek sorunu babası veya anne ve babalarının boşanmaları olmadı. İçe dönük olarak yetişmiş. Elon Musk okulda sık sık başka çocuklar tarafından dayak yiyordu.Bazen bu zor durum hiç tahmin etmediği yerlere gidince saklanmak zorunda kalıyordu. Gerçekten üzücü bir durum,bir gün diğer çocuklar Musk’a sinirlenince merdivenlerden aşağı ittiler. Musk ne olduğunu çözemeden gözlerini hastanede açtı.Hem ev de hemde okulda ciddi sorunlar yaşayan Musk hayata iyice küsmüştü. Bu sorunların çözümü olarak kendini kitaplara adamıştı. Sorunlar o kadar üst üste gelince Musk o kadar boşta kalmıştı. Tam tamına 9 yaşında Britannica ansiklopedisini tek başına baştan sona okuyarak bitirmişti.

Elon Musk’ın Hayatını Değiştiren Commodore VIC-20

Musk,10 yaşına geldiğinde ise hayatını değiştiren bir şey ile tanıştı: 5 kilobyte RAM’e sahip bir Commodore VIC-20 . 3 gecenin ardından BASIC denen programlama dilini az da olsa öğrenmişti.Bu yazılıma merakı 12 yaşında patlak verdi.Daha sonradan “Basit bir oyundu ama Flappy Bird’den daha iyiydi.” dediği Blaster adlı oyun Elon Musk’ın kendi başına ilk parasını kazanmasını da sağladı. 1984 yılında PC and Office Technology adlı bir dergi oyunun kodlarını yayınlamak için Musk’a yaklaşık 500 Amerikan doları ödeme yaptı.1984 yılı oyun dünyası için oldukça verimli bir yıldı. Tetris, King’s Quest, Paperboy, Elite gibi oyun tutkunlarının bugün bile anımsayabileceği ikonik oyunların yayımlandığı yıl için Blastar belki de yılın oyunu olmaya uzaktı ama kendi imkanlarıyla programlamayı öğrenmiş 12 yaşında bir çocuğun, üstelik para da kazanmasını sağlayan oyunu olarak yine de dikkat çekici.

Elon Musk ABD’ye Taşınıyor.

Musk yaşı büyüdükçe hayallerinin peşinden koşmaya devam ediyordu. Bu hayallerini gerçekleştirmek için Güney Afrika’dan Kanada’ya taşınmaya karar verdi. Güney Afrika’dan Kanada’ya gitmesinin en büyük nedeni Güney Afrika’da olan zorunlu askerliği yapmamak istemesidir.

Elon Musk annesinin Kanada’lı olmasını fırsat bilerek Kanada’dan vatandaşlık aldı. Kanada’nın Ontario eyaletinde bulunan Queens Üniversite’sine kaydoldu.Burada daha sonra evlenip 5 çocuk yapacakları ve 2008 yılına kadar evli kalacağı Justine Wilson ile tanıştı.

Queens Üniversitesi’nde 2 yıl geçirdikten sonra ABD’ye Pennsylvania Üniversitesi’ne transfer oldu. Fizik ve İktisat alanlarında çift ana dal yaparak mezun olan Musk, her iki alanda da staj yaparak teorik bilgisini pratik ile geliştirdi.

Doktora Macerası

24 yaşına geldiğinde fizik alanında doktora yapmak için Stanford Üniversite’sine kayıt oldu.Doktora yapmak istedi ama buna girişimci ruhu izin vermedi. Bu doktora macerası 2 gün sürdü sadece.Bundan sonra okulu bırakarak kardeşi Kimbal ile 1995 yılında tam tamına 28.000 dolar ile Zip2 adlı ilk web sitesini kurmuş oldu.Bütün paralarını bu işe yatırdıkları için Elon ve Kimbal’ın bir ev tutmaya paraları yetmemişti. Bu yüzden geceleri tuttukları ofiste kalıyor. Kanepede uyuyorlardı. Duş almak için yardım derneklerinin imkanlarını kullanıyorlardı. Elon Musk daha sonraki bir röportajında gündüz web sitesinin operasyonu ile uğraştıklarını ve geceleri kodlama yaptıklarını söylüyor. “Uyanık olduğumuz her an çalışıyorduk.” diye Musk’ın ve kardeşinin bu özverisi 4 yıl sonunda karşılığını verdi.1999 yılında Zip2 büyümüş ve büyük firmaların radarına girmeye başlamıştı. 4 yılın sonunda Compaq yaklaşık 300 milyon dolarlık bir anlaşma ile Zip2’yu satın aldı. Elon Musk ise yüzde 7’sine sahip olduğu Zip2’nun satışından sonra 22 milyon dolar kazanmıştı.

Elon Musk’ın Kurduğu X.com’da CEO ‘luğu Kaybetme Öyküsü

22 milyon doların 10 milyon dolarıyla finansal hizmetler üzerine odaklanan X.com’u kurdu.Aslında Confinity ve X.com hali hazırda rakiplerdi. X.com’un Confinity adı altında faaliyetlerini sürdürmesi kararı alındıktan sonra Musk, para transferi tarafında ürün ismi olarak X.com’un kullanılmasını tercih ediyordu.Bir sorun vardı Confinity’nin hali hazırda bunun için kullandığı marka vardı Paypal Musk bu konuda çok netti ama Max Levchin çok daha ısrarcıydı

Ürün isminin yanı sıra PayPal’ın Unix tabanlı altyapısının Microsoft tabanlı olacak şekilde değiştirilmesi de aradaki gerginliği artırdı. Bir gün Musk tatildeyken Levchin yönetim kuruluna baskı yaparak Elon Musk’ı CEO görevinden aldırdı. Onun yerine Peter Thiel’ın atanmasını sağladı. Musk artık CEO değildi ama hala yönetim kurulunda yer alan bir hissedardı.

Onca Şeyden Sonra Musk Kendi Kurduğu Şirketi Geri Aldı

PayPal 2002 yılında eBay tarafından 1.5 milyar dolara satın alındı. Musk’ın elinde bulunan yüzde 11’lik PayPal hissesi ona 160 milyon dolar kazandırdı.Bu sırada Musk’ın ürün ismi olarak X.com’u PayPal satışıyla birlikte eBay’e geçmiş oldu. PayPal’dan kazandığı 160 dolar şuanki SpaceX’e yön veren sermayenin bir kısmı oldu.Kardeşleri ise Kimbal Tesla ve SpaceX yönetim kurulunda yer alıyor. Başka işlerle de uğraşmaktadır. Restoran sektörüyle uğraşıyor. Kız kardeşi ise Tosca yönetmenlik sektörüyle uğraşıyor.

Bir Diğer Biyografimizi Okumak İçin

Steve Jobs’ın biyografisi için: https://parayicalistir.com/2020/09/05/steve-jobs/