Kripto Paralar Nedir ??

Kripto Paralar Nedir ??

Eylül 5, 2020 4 Yazar: Caner Özhan

Nedir Bu Kaynağı Belli Olmayan Sanal Paralar ??

Son 2 yıla damgasını vuran kripto paralar bugün artık eski şaşaalı günlerinden oldukça uzaktalar.Buna karşın beklenti bir o kadar yüksek.Çünkü adı kripto parayla özdeşleşen Bitcoin’in 2017’de beş buçuk ay gibi kısa bir sürede 2 bin dolardan başlayan ve 20 bin dolarlara ulaşan fiyatı bugün bile yatımcıların iştahını ve beklentisini kabartmaya yetiyor.Ancak Bitcoin’in bugün geldiği 10.000 dolarlar seviyesi,bu para birimlerindeki getiri kadar riskin ne kadar yüksek olduğunu gözler önüne seriyor.

Bu nedenle riski ver getiri potansiyeli yüksek kripto paraları kapağımıza taşıdık.Yatırımcıların hala yan gözle takip etmeyi sürdürdüğü kriptoları da sayıları yaklaşık 2 bini bulan kripto paralar içinde hangileri daha şanslı,hangilerinden uzak durulması gerektiğini sorduk.Öncelikle şu bilgiyi verelim ”Sizce Kripto paralar 2021 yılında nasıl bir getiri bağlar.”sorusunu sorduğumuzda kripto uzmanlarının tamama yakını ” Doğru kriptoyu bulanlar kazanacak” oldu.

PEKİ HANGİ KRİPTO PARA ??

Peki,doğru kripto para nasıl seçilecek? İşte bunun için de çok sayıda öneriyi derledik.Kripto uzmanlarına göre,öncelikle arkasında projesi olan,varlığı ile problem çözebilen,gelişmeye ve entegre olmaya uygun kripto paralara yatırım yapanlar kazanacak.

Unutmayın ki iyi araştırma yapmadan alım veya satım kararı vermemek,tek bir coin’e(Sanal paraya)yönelmemek madenciliği yapılamayan coin’lerden uzak durmak,hızlı fiyat hareketlerinde paniğe kapılmamak,her an kullanılabilecek para değil unutulacak para ile işlem yapmak,işlem hacmi 1 milyon doların altındaki coin’lerden uzak durmak temel önceliğiniz olmalı.

Tabii tüm bu uyarıların yanında uzmanlar çok riskli bir yatırım tercihi olan kripto paraların portföylerin yüzde 10 hatta yüzde 5’ini geçmemek kaydıyla alınması gerektiğinin altını çiziyor.İşte yatırımcılar için ”çok riskli” uyarısında bulunan kripto uzmanlarının 2021 yılı beklentileri bizi şaşırtıyor.

KRİPTOLAR YASAL MI ??

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yasal durumu netleşmeyen kripto paralar yatırımcısı için hem bir fırsat hem de büyük bir risk anlamına geliyor.

Kripto Cüzdanı Çalınan Bir kişi Ne Yapabilir Dava Açması Mı Gerekir ?

Kripto paralarınızı sakladığınız cüzdanınızın çalınmasının,kasanızın anahtarının çalınması ve içindeki mücevher ya da altının çalınmasından farkı yoktur.Dolayısıyla kaybınızı ispat ve sorumlu kişilerin tespitinde ciddi zorluklar yaşanabilir.

Türkiye’de Bitcoin ve diğer kripto paralar yasal diyemeyiz,yasadışı da diyemeyiz;zira mevzuat henüz yok.Şu an için mahkemelerde yaptığınız bir bitcoin işlemine ilişkin transferi delil olarak sunsanız da bu ancak bir delil başlangıcı olur ve mahkemenin bunu kabul etmesi şu aşamada mümkün gözükmüyor.Yani iddianızı başka delillerle ispat etmeniz gerekiyor.Fakat yasal düzenlemeler yapıldıkça koruma da artacaktır.

Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.