Steve Jobs’ın Hayat Öyküsü

Steve Jobs’ın Hayat Öyküsü

Eylül 5, 2020 3 Yazar: Aytug Yerli

Steven Paul Jobs

Steve Jobs’ın İlk Yılları

Wisconsin’de,Amerikalı Joanne Carole Schieble ve Suriye asıllı Abdulfattah John Jandali’nin oğlu olarak dünyaya gelen Steve Jobs fakat Paul Jobs ve Clara Jobs-Hakobian çifti tarafından evlat edinilmiştir. Öz kız kardeşi Mona Simpson ise roman yazarıdır.

1972 yılında Steve Jobs Kaliforniya’da bulunan Homestead High School’dan mezun olmasının ardından Reed College’e başvurmuştur fakat bir dönem sonra oradan ayrılmıştır.

1974 yılının sonbaharında, Steve Jobs Kaliforniya’ya geri dönmüştür. “Homebrew Computer Club”‘un toplantılarına Steve Wozniak ile katılmaya başlamıştır. O ve Steve Wozniak, Atari Inc.’de, o zamanların ünlü bilgisaya r oyun üreticilerinden de iş bularak oyun tasarımcısı olarak çalışmıştır. O zamanlarda ABD’de, satılan Cap’n Crunch’ların içinden çıkan düdüklerin üzerinde birkaç değişiklik yapılınca AT&T tarafından uzun mesafeli aramaların denetleme frekansı olan 2600 Hz’i sesini verebiliyorlardı. Kısa sürede Jobs ve Wozniak 1974 yılında iş hayatına atılarak pahalı uzun mesafe görüşmelerini ücretsiz olması için “blue box’lar” üretmeye başlamıştırlar.

1976 yılında Jobs 21, Wozniak 26 yaşındayken Apple Computer Co.’yu Jobs ailesinin garajında kurdu. İlk olarak piyasaya sürülen ev bilgisayarı Apple I’dı ve onu 666.66$’ a satıyorlardı.

1977 yılında Jobs ve Wozniak, Apple II’yu piyasa sundular, o zamanlar Apple II ev piyasasında önemli bir yer edinmişti. Apple’ın bilgisayar piyasasındaki yerini sağlamlaştırmıştı. Aralık 1980 yılında Apple Computer halka açılmıştı. Aynı yıl Apple Computer Apple III’i piyasaya sürdü fakat bu model Apple II’ nin yerini alamamıştı.

Apple büyümeye devam ederken, şirketin genişlemesini sağlayabilecek bir yönetici aranıyordu. 1983 yılında Jobs, o zamanın Pepsi-Cola’nın Ceo’su olan John Sculley’i “Ömrünün sonuna kadar sadece şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı mı değiştirmek istiyorsun ?” şeklinde meydan okuyarak Apple’ın yeni CEO’su yapmıştır. Aynı sene teknolojik olarak gelişmiş fakat ticari olan Apple Lisa’yı piyasaya sundu.

1984 yılında Macintosh piyasaya sunuldu, piyasada ticari bir başarı yaşamış ilk GUI’lu bilgisayardır. Mac’in geliştirilmesi Jef Raskin tarafından başlatılmıştır. Xerox PARC’da geliştirilmiş olan fakat ticarileştirilmemiş teknojilerden esinlenerek oluşturulmuştur. Macintosh’un başarısı Apple’in Apple II serisini piyasadan kaldırarak Mac ürünleri piyasaya sunması ile devam etmiştir ve bugüne kadar da devam etmektedir.

Steve Jobs’ın Apple’dan Ayrılışı

Steve Jobs, Apple için karizmatik ve ikna edici bir savunucuydu, eleştirilere de bakılırsa aynı zamanda düzensiz ve hırslı bir yöneticiydi. 1985 yılında şirket içinde olan bir kavga sonucu Jobs, Sculley tarafından görevlerinden çekilmiş ve dışarı atılmıştır.

NOT:Ölümünden 5 hafta öncesine kadar Jobs’un Apple Computer’in başkanı olduğunu da hatırlatmak gerekir.

Apple’a Geri Dönüşü

1996 yılında Apple şirketi, Jobs’u kurduğu şirkete geri getirmek için NeXT’i 429 milyon dolar karşılığında satın aldı. Dikkatli bir planlama ve şirket içi hamle ile o zamanki CEO Gil Amelio’nun işine son verilir. Steve Jobs 1997 yılında Apple’ın geçici CEO’su seçilir.

Jobs şirketi geçmiş yıllarda kişisel bilgisayarlarla kısıtlı kalan ürün yelpazesinin ötesine taşıyarak iPod taşınabilir müzik çalarının piyasaya sunulmasıyla birlikte, iTunes online müzik dükkanını açarak kişisel elektronik ürünleri ve çevrim içi müzik piyasalarına da el attı.

Jobs,Apple’da yılda 1 dolar karşılığında birkaç sene boyunca çalıştı, bu ona aynı zamanda Guiness Dünya Rekorları listesinde “En Düşük Maaşlı CEO” unvanını kazandırdı. Apple kazançları arttığında ve şirket zarar yerine kâra geçmeye başladığında, şirket unvanından geçici ibaresini kaldırdı. 1999 yılında 90 milyon $ değerinde bir jet ve sınırlı hisselerden yaklaşık 30 milyon $’lık bir pay şirket tarafından hediye edildi.

Steve Jobs Ve Pixar

1986 yılında Jobs ve Edwin Catmull ortaklaşa, Emeryville, Kaliforniya’da animasyon stüdyosu olan Pixar’ı kurdular. Şirket aslında Lucasfilm’in bilgisayar grafikleri üzerine kuruldu. Jobs Lucasfilm’den bu bölümü 10 milyon $’a sahibi George Lucas’dan almıştır. Şirket neredeyse 10 yıl sonra patlamalarını Oyuncak Hikayesi (Toy Story) ile yapmışlardır. Ondan beri 1998 yılında Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s Life), 1999’da Oyuncak hikayesi 2 (Toy Story 2), Sevimli Canavarlar (Monsters, Inc.), 2003’te Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo) ve 2004 yılında İnanılmaz Aile (The İncredibles) filmleri ödüllere layık görülmüştür. 2006 yılında Cars, iki dalda Oscar’a aday gösterilmiş, 2007 yılında da Ratatouille, en iyi animasyon dalında Oscar kazanmıştır.

Kayıp Balık Nemo ve İnanılmaz Aile, Akademi Ödüllerinde en iyi animasyon film dalında ödül kazanmıştır.

Steve Jobs’ın Apple’dan İstifası

Apple Computer’daki CEO’luk görevinden 25 Ağustos 2011 tarihinden görevinden sağlık sorunları nedeniyle ayrıldı ve yerini Tim Cook’a bıraktı. Ölümüne kadar Apple Computer’da yönetim kurulu başkanı olarak devam etti.

Steve Jobs’ın Hayatı Ve Ölümü

Steve Jobs 18 Mart 1991 günü Laurene Powell ile evlendi. Bu evliliğinden üç çocuğu oldu. Aynı zamanda 1978 yılında evlilik doğmuş Lisa Jobs adında bir kızı vardır.

31 Temmuz 2004’te Jobs, pankreasında bulunan kanser tümörünü aldırtmak için ameliyata girdi. Jobs’da bilimsel adı “Islet Hücresi Neurodocrine Tümörü” olan nadir bir pankreas kanserine rastlanmıştı. Jobs’da bulunan bu kanser tipinde kemoterapi veya radyasyon terapisine ihtiyaç duyulmadı. Yokluğu sırasında dünya satışları ve yönetimleri departmanının başkanı Tim Cook, Apple’ı yönetti.

Jobs 2004’te kanser tedavisi görmeye başladı; 2009 yılında kendisine bir karaciğer nakli yapıldı. 2011 yılında Ocak ayında son yıllarda üçüncü kez sağlık sorunlarını gerekçe göstererek izne ayrılan Jobs, 24 Ağustos 2011’de şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığını açıkladı ve görevi Tim Cook’a bıraktı ancak 5 Ekim 2011 tarihinde ailesi tarafından yayınlanan bir bildiride “Steve Jobs aile üyeleri başucunda ve sükunet içinde vefat etti.” açıklaması yapıldı. Tim Cook haberi büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini söyledi. Cook, “Apple, vizyon sahibi bir kişiyive yaratıcı bir dehayı;dünya inanılmaz bir insanı kaybetti.” dedi.

Bir Diğer Biyografimizi Okumak İçin

Başarının Vucüt Bulmuş Hali Elon Musk’ın biyografisi için: https://parayicalistir.com/2020/09/05/basarinin-vucut-bulmus-hali-elon-musk/

Kaynakça