Bir Devrin Başlangıcı: Tesla Inc.

Bir Devrin Başlangıcı: Tesla Inc.

Eylül 6, 2020 2 Yazar: Aytug Yerli

Tüm yatırımcıların gıpta ederek baktığı Elon Musk, Paypal şirketinden kazandığı paralarla SpaceX ve Tesla’ya yatırım yaparak belki de dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Kimsenin almak istemeyeceği bir riski alarak kumar oynayan Musk bugün her iki başarılı şirketiyle teknolojiye ve geleceğe yön veriyor. Tesla Motors şirketini sıfır noktasından sahiplenen Elon Musk, bugün yaptığı işler ve başarılarıyla anılıyor. Bu noktaya gelinceye kadar yaşadıkları, aldığı riskler ve batmaktan kaç defa kurtulduysa da şu an konumuz bu değildir.

Kendini Fabrikaya Atan Elon Musk

Sahibi olduğu PayPal’dan 180 milyon kazanan Elon Musk, girişimcilik kariyerine uzmanlığı olan yazılım alanında devam etmemiştir. İlk olarak 2002’de SpaceX’i 2004 yılında ise Tesla Motors’u kurdu. Tesla Motors, 6,3 milyon dolar sermaye ile hayata geçirilmiştir. İlk üretimini Menlo Park,Kaliforniya’da bir zamanlar Chevrolet bayisi olan garajda gerçekleştiriyordu. Dışarıdan üretilen parçalar burada bir araya getiriliyordu fakat seri üretim için büyük bir fabrika gerekliydi. Elon Musk’ın o günlerde istediği Nummi tesisi, 1 milyar dolar değerindeydi.

Planlanan Başarı

Tesla projesi ilk yıllarını zor da olsa başarıyla tamamladı ve 2008’de ilk Roadster modeli sunulmuştur. 2010 sonuna kadar 1.300 otomobil satıldı. Tesla, Model S tasarımıyla ABD Hükümeti’ninteknoloji şirketlerine sunulan fondan yararlanma fırsatı yakalamıştır. Tesla’nın ilk adımlarının bu kadar başarılı olması, yol haritasının çok iyi belirlenmiş olmasıdır. Musk, ilk olarak yüksek kalite ve performansa sahip spor model bir elektrikli araba üretebileceğini gösterip BMW ve Mercedes gibi devlere reakip olabilecek bir sedan üretecekti. Son olarak fiyatta avantaj sağlanması için seri üretime geçilecekti. En son basamak, en zorlu adımı temsil ediyordu.

“Risk Almak Başarmanın Yarısıdır”

Tesla kendisini var eden, yaratıcı fikirleri üreten bir ekibe sahip olmasaydı varoluşunu kanıtlayamazdı. Şirketin ilk aracı Roadster’in 2007 yılında 109 bin dolardan satılması beklenirken, üretimden önce hazırlanan maliyet raporunda aracın 140 bin dolardan daha pahalıya mal olacağını açığa çıkardı. Roadster bir tane bile satılmadan borca girilmesine neden olacaktı. Elon Musk kendi yaptığı hesaplamalarda aracın maliyetini 65 bin dolar olarak hesaplamıştı. İngiltere’de aracın parçası olan karoserini üreten firmayı ziyarete gittiğindeyse karoseri üretmek için ihtiyaç olan malzemelerin olmadığını fark etti. Satılması bir yana Roadster’ın üretilmesi bile mümkün değildi. Tesla’nın kaybettiği para 100 milyon dolara yaklaşınca Elon Musk duruma el attı. Dönemin CEO’su Martin Eberhard’ın ayrılmasıyla elektronik üreticisi Flextronics’in eski patronu Michael Marks geçici CEO olarak göreve başladı. Şirketin kötü durumda olduğunu fark eden Marks, Roadster’ın üretimini durdurarak yaşanacak kayıpların önüne geçmeye çalıştı.

Yenilgiyi kabul etmeyen Musk, 2007 yılının sonunda şirkete 20 milyon dolar daha yatırdı. Bu yatırım, Roadster sorununu çözmeye odaklanmış mühendisler için bir motivasyon kaynağı oldu. Aracın enerji sorununu çözmeye odaklanmış mühendislere motivasyon kaynağı olmuştur. Aracın enerji sorununu çözmek için mühendisler bataryalar boyunca dolaşan yeni bir sıvı soğutma sistemi tasarladı. Bu sistem nem, duman veya sıvı sızıntısı durumunda bataryaları milisaniyeler içinde devre dışı bırakacak bir sistemle desteklendi. Roadster, 200 kilowatt gücündeki (288 beygir) motoruyla 0’dan 100 kilometre hıza 1.9 saniyede ulaşıyordu.

“Her Gün Cam Yemek Gibiydi”

Tesla mühendisleri Roadster’ın üretim maliyetini 95 bin dolara indirmişti fakat 92 bin dolar olarak belirlenen ön satış fiyatlarına ulaşmak bir yana araçtan kar etmek bile mümkün görünmüyordu. 2008’in sonuna gelindiğinde firmanın kasasında sadece 500 bin dolar kalmıştı. Tesla gibi fena tökezleyen SpaceX, Elon Musk’ın kişisel servetini bitirmek üzereydi. O sırada 37 yaşındaki Elon Musk’ın hesaplarında 20 milyon doları kalmıştı. Kalan parasıyla hala milyoner olarak yaşayabilirdi ama o tekrar risk almayı tercih etti. Küçük kardeşi Kimbal’den de destek alan Elon Musk ve arkadaşlarından da topladığı paralarla 40 milyon dolarlık bir “Kurtarma Paketi” oluşturdu. Hayallerini kurtarmak için çabaladığı günleri Elon Musk, “Her gün cam yemek ve ölüm uçurumundan bakmak gibiydi” sözleriyle anlatıyor.

Tesla’nın Kurtuluşu

Ocak 2009’a gelindiğinde Elon Musk kendi yarattığı şansın yardımıyla Tesla’yı kurtardı. 2008 yılında Alman firması Daimler Benz’e batarya satışı yapmak isteyen Elon Musk,firma yöneticilerini ikna etmek için Daimler üretimi bir Smart aracı mühendislerin de çabalarıyla 5 haftada elektrikliye çevirdi. Tesla’nın Kaliforniya’daki üretim tesislerini ziyarete gelen Daimler teknoloji şefi Herbet Kohler’e gösterilen elektrikli Smart, Tesla’nın 2009 yılında Daimler’den bin adet batarya siparişi almasını sağladı. Satıştan 40 milyon dolar kazanan şirketin ayrıca yüzde 10’luk hissesi Daimler tarafından 50 milyon dolara satın alınmıştır.

Daimler ile anlaşma yapılmasının ardından Roadster satışına başlayan Tesla, sırtını doğrultmaya başlamıştı. Planını uygulmaya koyan Musk, bir Sedan tasarımı aşamasına geçti. Tesla araçlarına göz alıcı görüntüsünü kazandıran Franz Von Holzhausen, Mazda’dan Teslaya transfer edildi. Holzhausen,Musk’ın istediği 7 kişilik aile arabası olan Model S’i tasarladı.

Aracın üretimi için finansman arayan Musk önce Goldman Sachs’a başvurdu ama o sırada patlak veren mortgage (ipotek) krizi nedeniyle istediği finansmana ulaşamayan Musk önce ABD’nin 475 milyon dolarlık kredisini kabul etti. Sonra da gözünü diktiği Nummi tesislerinin sahibi Japon Toyota firmasının başkanı Akio Toyoda’yı kahvaltıya davet etti. Roadster ile bir gezintiye çıkan Toyoda, daha sonra da Musk ile kısa bir süre vakit geçirdi. Toplantıdan dört hafta sonra Toyoda, Teslaya 50 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Toyoda ayrıca Model S’in üretilmesi için milyar dolarlık yatırım yapacaklarını ve Nummi tesisi içinde 42 milyon dolarlık teklifi kabul ettiklerini belirtti. Bir ekonomi muhabiri neden Teslaya böyle büyük bir iyilik yapıldığını sorunca Toyoda, “Musk-chan… Onu seviyorum!!!” dedi.

Elon Musk’ın Hayali Gerçek Oldu

Daimler ve Toyota ile yapılan anlaşmaların ardından Tesla’nın işerli tamamen rayına oturdu. Firma Ekim 2011’de Model S betayı tanıttı. 3,000 ön sipariş alan araç tek şarjla 500 kilometre gidebiliyordu. Şubat 2012’de, Tesla Model X satışa sunuldu ve ön siparişten kazanılan para 40 milyon dolardı. Aracın tanıtımının ardından Tesla’nın internet sitesinin trafiği %2800 arttı.

Tesla’nın engel tanınamayan büyümesi Nevada’daki dev batarya tesisi Gigafactory ile daha da sağlam temellere oturdu. Otomobillere yarı-otonom sürüş özelliği kazandıran Autopilot teknolojisi de yazılım alanında seviye atlanmasında büyük rol aldı. 2016’da Model 3’ü sunan Tesla, kısa süre önce Tesla Roadster’ın yeni versiyonu ve ilk yarı-otonom tırı yani Tesla Semi’yi tanıttı.

Adını Şubat 2017’de ‘Tesla’ olarak kısaltan firma, otomobilden kalan vakitlerde en uzman olduğu alana yani bataryalara yapıyor. Güney Avustralya’da kısa süre önce tamamlanan 129 Megawatt kapasiteli Tesla Powerpacks santrali, dünyanın sahip olduğu en büyük batarya özelliğini taşımaktadır. Tesla elektrikli araçları herkesin erişebileceği fiyatlara indirgenebilirse bir gün Tesla’nızı yine Tesla Powerball bataryası ile aydınlanan evinizde şarj etme şansına sahip olabilirsiniz.

Elon Musk ile ilgili yazı için

Başarının vucüt bulmuş hali Elon Musk yazısı için şu bağlantıdan gidebilirsiniz. https://parayicalistir.com/2020/09/05/basarinin-vucut-bulmus-hali-elon-musk/