Küresel ve Yurt İçi Piyasalarda Son Durum 08.09.2020

Küresel ve Yurt İçi Piyasalarda Son Durum 08.09.2020

Eylül 8, 2020 1 Yazar: Caner Özhan

Küresel piyasalarda son durum

Japonya’da bu sabah sularında açıklanan verilere göre son durum şöyle;Ekonomi 2. çeyrekte çeyrek bazında olarak %28,5 olarak ekonomide daralma görüldü.Almanya’da ise durum şu şekilde:Sanayi üretimi temmuz ayında beklentilerin altında artış gösterdi açıklanan rakamlar ise %1,4 yıllık baza bakacak olursak %10 ‘luk bir daralma yaşandı.Yatırım mali üretimin zayıf şekilde devam etmesi üzerine yatırım talebinin zayıf seyrine işaret etti.Fakat bu verilere göre Almanya’da sanayi üretimi Ağustos ayında toparlanma sürecine girmesi bekleniyor.İmalat sanayi aktivitesine ilişkin beklentileri gösteren PMI endeksi Ağustos’ta 52.2 seviyesine geldi.

Diğer ülkelerde küresel piyasalarda haberler

Diğer ülkelerin piyasasına bakacak olursak durum şu şekilde;Amerika Birleşik Devletler başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada Çin ile ekonomik ilişkilerin azaltmaya ilişkin yaptığı konuşmada.Çin’deki Şangay endeksi satış gördü fakat ardından gördüğü satışlardan dolayı artıya döndü.Amerika Birleşik Devletlerinde ise bu sabah Nasdaq endeksinde satışlar baş gösterdi fakat diğer Dow Jones endeksi ile S&P 500 endeksi alıcılı işlemler gördü.Devlet Tahvillerine bakarsak ise Amerika Birleşik Devletleri 10 yıllık devlet tahvili getirileri yıllık %0.75’ler düzeyinde işlem görüyor.Avrupa bölgesinde ise 2.çeyrek büyüme verisinin son rakamı açıklanacak.Fakat önceki çeyrekteki rakamlarda Avrupa ekonomisi tam tamına %12 daralma göstermişti.

Yurt içindeki piyasalarda son durum

Yurt içi piyasa haberleri

Avrupadaki düşük hisse senetlerine alımlar geldiği için bugün hafifte olsa BIST’e de destek verdi.Gün boyu yatay seyreden BIST-100 endeksi son 1 saatte gelen %0,90’lık bir alımla kapattı. Bankacılı hisseleri ortalama %0,4 artışla endeksin nispeten zayıf yükselişinde dikkat çekti. Teknoloji hisselerinde ise ortalamada %4’ü aşan getiriler gözlendi. Bugün ABD spot piyasalarında tatil sonrası ilk işlemler yapılacak. Dün ABD vadelilerinde ve teknoloji hisselerine satış baskısının azaldığını gözlemledik. ABD-Çin ilişkilerinde yeni tedirginlik belirtileri ve ABD seçimleri öncesi yeni bir teşvik paketi çıkacağına dair beklentilerde zayıflamaya karşın yurtdışı piyasalar temkinli iyimserliğini koruyor. BIST’in de güne bu iyimserlikle hafif alıcılı olarak başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 teknik analiz

BIST100 dün yukarı açılışın ardından günün yükseği civarındaki hareketini korudu.Kapanış 1096.81 seviyesinde gerçekleşti. 200 günlük ortalama üzerindeki hareket ve dün de belirttiğimiz kısa periyot iyimserliği ile endekste yakın direnç bölgesi olarak değerlendirdiğimiz 1095 seviyesine gelinmiş durumda.Kapanışın hemen bu seviye üzerinde gerçekleşmesi iyimserliği desteklese de yakın seviye kapanışı hareketin yine de yeterince güçlü olmadığına işaret. Dolayısıyla dün yaşanan hareketi de sınırlı tepki çabası çerçevesinde değerlendirmemiz mümkün. Son yorumumuzda da belirttiğimiz gibi endekste kısa periyotta ortalamalarda yukarı eğilim görmeye devam ediyoruz. 1100 seviyesi üzerinde saatlik periyot için yukarı eğilim iyice belirgin hale gelebilecektir. Olası bu tür bir durumda 1110/12 direncine yönelme beklenebilir.Saatlik periyot için 1090/85 bandı ortalamaların yeniden aşağı yönelme göstereceği bölge olarak görülmeli. BIST100’de 1090-1075 1065-1040 destek, 1110/12-1125-1140 direnç olarak belirtilebilir.

Bir önceki günün yazısına bakmak istiyorsanız buradan gidebilirsiniz. https://parayicalistir.com/2020/09/07/kuresel-piyasalarda-ve-yurt-ici-piyasalarda-son-durum/