Kasım 16, 2020
Tether (USDT) Meraklılarına

Tether (USDT) Meraklılarına

Tether(USDT) Nedir?

Tether piyasa değeri bakımından 3. sırada olan bir kripto para birimidir. Tether, (USDT) kripto para birimi ERC-20 protokolüne bağlı blockchain üzerinden işlem yapmaktadır. Tether Limited tarafından 2014 yılının Temmuz ayında kurulan bir sanal para birimidir. Tether’in kurulduğu zamanda asıl ismi Real Coindir fakat 2014 yılının Kasın ayında şu anki ismi olan Tether olarak değiştirilmiştir. Bitfinex borsası, New York Başsavcısı tarafından 2018’in ortasından bu yana eksik olan 850 milyon dolarlık fonun karşılanması için Tether fonlarını kullanmakla suçlamıştır.

Tether her zaman 1.00 $ (dolar) değerinde tasarlandığı için bu para birimine stabilcoin de denmektedir. Tether Limited piyasada bulunan her bir Tether (USDT) kripto parasının değerini kasasında 1 ABD doları olduğununu söyleyerek belirtmektedir. Bununla birlikte Tether Limited, banka sahiplerinin sözleşmeye dayalı bir hakka, başka yasal haklara sahip olmadığını veya bağlayıcıların dolar olarak kullanılacağını veya takas edileceğini garanti ettiğini belirtmektedir.

Kullanıcılar Tether (USDT) bakiyelerini blockchain sistemi ile transfer edebilir veya ERC-20 blockchain sistemine uygun olan sanal cüzdanlarda rahatlıkla saklayabilirler.

Tether(USDT)’in Avantajları

  • Tether kripto para borsalarında Dolar cinsinden işlem yapabilme olanağı da sunmaktadır.
  • Tether (USDT) reel para destekli olan bu kripto para birimi ABD dolarına bağlıdır. Fiyatı sabit olması ve karşılığında şirketin kasasında dolar cinsinden karşılığı bulunmasıda avantajlarından biridir.
  • Tether’in en önemli avantajlarından biri de reel para birimi olarak düşük masraflı transfer edilmesidir.
  • Bitcoin blockchain sisteminde ayrılma olan Omni Layer ile desteklenmekteydi ama Omni Layer blockchain sisteminde istenileni verememesi üzerine ERC-20 sistemine geçiş yapılmaya başlanmıştır.

Tether(USDT)’in Dezavantajları

  • Tether’in denetlemesinin en son Eylül 2017’de yapılması ve Tether Limited’ın web sitesinde birçok güncelleme yayınlamaktadır fakat yeni denetlemeler ve güncellemelerle ilgili hiçbir şeyden söz edilmemektedir.
  • Tether Limited merkeziyetçi olduğunu iddia etse de, şirket ve para birimi rezervleri tamamen merkezileştirilmiştir. Tüm Tether sistemi Tether Limited’ın para biriminin sabit kalmasını sağlama yeteneğine bağlı olması dezavantajlarındandır.
  • Tether iyi finansal ilişkilere ve yasal otoriteye bağımlı olması yani banka ve yasal kurumlara büyük ölçüde bağımlı olması da dezavantajıdır.

Tether’in Madenciliği Var Mıdır?

Tether fiyatı 1.00$ (dolar) olarak piyasa sürüldüğünden dolayı Tether’in madenciliği yapılamamaktadır.

Tether(USDT) Nasıl Alınır?

Türk lirası ile Tether kripto para birimini almak için Türkiye de bulunan altyapısı güçlü ve güvenilir bir kripto para borsasından gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Tether’in Grafik Yorumu

Ne yazık ki piyasaya 1.00$ olarak sunulduğu için ve fiyatının sabit kaldığından dolayı grafiğinin yorumunun yapılması çok da önemli değildir.

Kriptoyla İlgili Kapsamlı Yazı İçin

Kripto Paralar nedir? kapsamlı yazıya şu bağlantıdan gidebilirsiniz.https://parayicalistir.com/2020/09/05/kripto-paralar-nedir/

Kaynakça

One thought on “Tether (USDT) Meraklılarına

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir