Kasım 16, 2020
Ripple(XRP)Nedir? Ripple İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Ripple(XRP)Nedir? Ripple İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Ripple ile ilgili bilgileri anlatmadan önce, Ripple’ın sadece para birimi olarak kullanılmadığı, aynı zamanda işlem platformu olarak da kullanıldığını belirtmek isterim. Kripto para birimi dışında da karşımıza çıkan Ripple platformu, işlemlerin ucuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için tasarlanan açık kaynaklı bir platformdur.

Platformun kendi para birimi Ripple(XRP) bulunmaktadır fakat asıl önemli olan RippleNet platformudur. Kullanan kişiler, RippleNet platformu üzerinden kendi platformlarını oluşturabildikleri gibi istedikleri gibi işlem de yapabilmektedirler.

RippleNet Nedir?

Ripple tarafından geliştirilen ve amacı uluslararası ölçekte para göndermeyi ve almayı sağlayan bu ağa RippleNet denir. RippleNet teknolojisinden faydalanan birçok banka ve finans hizmetleri sunan kurumsal ödeme şirketleri de bulunmaktadır.

RippleNet platformunun iyi yanı Bitcoin de dahil olmak üzere bütün para birimleriyle ödeme yapmaya izin vermesi ve bu işlem için sembolik bir rakam olarak 0,00001 dolar tutmaktadır. Tamamen ücretsiz olmasının nedeniyse DDoS saldırılarına önlemek içindir.

Ripple (XRP) Nedir?

Ripple, 2012 yılında ortaya çıkan bir kripto para birimi (XRP) ve bir ödeme ağı sistemidir (RippleNet). Ripple diğer birçok kripto para birimlerinin aksine merkezi olan bir kripto para birimidir. Blockchain sistemi üzerinde işlem görmektedir fakat işlem gören bütün defterler Ripple tarafından yönetilmektedir.

Ripple platformu, işlemlerin ucuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için tasarlanan açık kaynaklı bir platformdur.

Ripple şirketinin dünyanın birçok yerinde bulunmakla birlikte CEO’luğunda Brad Garlinghouse bulunmaktadır.

Ripple şu anda kripto para değerleri arasında Bitcoin,Ethereum ve Tether’den sonra dördüncü en çok piyasa değeri olan kripto paradır.

Ripple’ı (XRP) Kim Geliştirdi?

Ripple üzerinde yapılan ilk çalışmaların 2004 yılına kadar uzanıyor fakat platformu asıl başlangıç tarihi 2013 yılıdır. eDonkey ağını geliştiren Jed McCaleb’in Ripple Labs’a destek vermek üzere çağrıda bulunduğu yılı gösterilmektedir.

Ripple Labs’ın Kurucuları

Jed McCaleb

Jed McCaleb, oldukça ünlü bir girişimci ve yazılımcıdır. Ripple, Stellar, eDonkey, Overnet’in yanı sıra ünlü kripto para borsası olan Mt. Gox’un da kurucuları arasında yer almaktadır.

Chris Larsen

Chris Larsen, kripto para ekosisteminin en zengin kişi olarak bilinen bir melek yatırımcı, gizlilik aktivisti ve işletme yöneticisi olduğu bilinmektedir. Finansal hizmet alanında çalışan birçok girişimin kurucu ortağı olan Chris Larsen, 1996 yılında hayata geçirdiği online mortgage kredi girişimi olan E-loan ile adını duyurmayı başarmıştır.

Ripple’nin Kullanılma Nedenleri

1.Ödeme ekosistemi: Kullanan kişiler hızlı ve ucuz işlem yapmak için kendi para birimlerini oluşturabiliyorlar.

2.Düşük komisyonlu varlık değişimi: Komisyon olarak 0,00001 dolarlık sembolik bir rakamdan dolayı Ripple kullanılmıştır.

3.Hızlı uluslararası işlemler: Bitcoinde bir işlem bir saat veya daha fazla olabiliyor. Geleneksel bankacılık sistemlerindeyse birkaç gün sürdüğü bile olabiliyor fakat Rippleda bir işlem ortalama 4 saniye sürdüğü için kullanılmaktadır.

Ripple’ın Avantajları Nelerdir?

1.Diğer platformlara göre işlemler daha hızlı ve daha ucuz gerçekleşmesidir.

2.Ripple‘ın resmi bir organizasyon olarak hayata geçmesidir.

3.Diğer platformlara göre komisyon ücretinin çok daha uygun olması avantajlarındandır.

Ripple’a Destek Veren Kuruluşlar

Ripple 120 civarı ülkede kullanılmaktadır ve birçok banka ve kuruluşlarla anlaşmalıdır. Bunlardan birkaçı;

  • Westpac
  • Union Credit
  • UBS
  • NBAD
  • Santander
  • Yes Bank
  • Axis Bank

Ripple’ın Artıları Ve Eksileri

Ripple’ın Artıları

1.Daha önce de söylediğim gibi, Ripple birçok banka tarafından güvenilen resmi bir kurumdur.

2.Ripple ağında enflasyon gibi bir olay yoktur bunun sebebiyse kullanıcıların kendi tokenlerini oluşturmasıdır.

3.Bankalar işlem platformu olarak Ripple‘ı kullandığından dolayı değeri de o kadar yükselecektir. Bir gün bütün bankalar birleşirse ve Ripple‘ı kullanırlarsa bu kripto para biriminin piyasa değeri epey bir yükselecektir.

Ripple’ın Eksileri

1.Merkezi yapısının yanı sıra Ripple Labs, toplam token’ların yüzde 61’ine sahip olduğundan dolayı zaten başlı başına tekel durumdadır.

2.Açık kaynaklı olması iyi bir özellik gibi görünse de kodlara kolay erişebildiğinden dolayı birçok insan hacklemeye çalışacaktır ve başarabilenler olabileceğinden kaynaklı sistemin büyük bir eksiğidir.

Ripple Hakkında Söylenmiş Sözler

Global Blockchain Technologies Başkanı Shidan Gouran:

“Kripto para ekosisteminde Ripple’ın bir ya da iki kademe yukarı çıkması 2018 yılı için pek mümkün değil. Bunun üç nedeni var: Birinci neden, kripto para ekosisteminin tepesinde yer alan üç para biriminin, toplam işlem hacmine olan oranı. Bitcoin’in işlem hacmi 191 milyar doların üzerinde. Ethereum 84 milyar doların üzerinde ve Ripple 35 milyar dolar dolaylarında. Ethereum’u yerinden etmek için, yaklaşık 49 milyar dolarlık açığı kapatmak gerekiyor. Bu meblağ, İzlanda’nın tüm ulusal GSYİH’sının iki katından fazla. İkinci sebep, Ripple kullanım senaryolarının günlük harcamalar için değil, çoğunlukla varlık ticareti için geliştirilmesi. Tüketicinin kripto para birimleri konusundaki farkındalığı 2018 ve sonrasında belirgin şekilde artacağından, kitlelerin ilgisi sadece yatırım işlemleri için değil, para birimi olarak kullanılabilecek kripto para birimleri üzerinde olacaktır. Son olarak Ripple, fiat (geleneksel) para birimleri ile satın alınamadığından, XRP edinmek için Bitcoin ve Ethereum gibi mevcut kripto para birimlerini almak gerekiyor. Bu durum, Bitcoin ve Ethereum’a olan talebi beslemeye devam etmek anlamına geliyor. Haliyle piyasanın ilk iki sırasındaki kripto para biriminin konumlarını sağlamlaştırmaktan başka işe yaramayacak.”

Pinnacle Brilliance Systems Inc. CEO’su ve Baş Sistem Tasarımcısı Roman Guelfi-Gibbs:

“Ripple kesinlikle 2018’de yükselme potansiyeline sahip, ancak bu yükselişin 2019’da gerçekleşmesinin daha muhtemel olacağını düşünüyorum. Piyasa, XRP gibi farklı algoritmalarda kodlanan projeler gözlemledikçe, ETH muhtemelen ikinci plana atılmaya başlanacak. Piyasaların bunu sindirmesi biraz zaman alacaktır. Dolayısıyla bu durumun gerçekleşmesi için 2019’un daha uygun olacağını tahmin ediyorum. Tabii ki kripto dünyasında her şey olabilir, bu yüzden yakından takip edin.”

İrlanda merkezli FinTech girişiminin SeedUps’un CSO’su Samson Williams:

“Bu bir kripto para birimi değil, bankaların çocuğu. Bu yüzden 2018 resesyonundan faydalanacaktır.”

Önceki Kripto Paralar nedir yazısında Tether(USDT) hakkında bilgi verdik yazıya buradan ulaşabilirsiniz.https://parayicalistir.com/2020/09/08/tether-usdt-meraklilarina/

Kaynakça

One thought on “Ripple(XRP)Nedir? Ripple İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir