Kasım 16, 2020
Küresel ve Yurt İçi Piyasalar Ne Durumda ?

Küresel ve Yurt İçi Piyasalar Ne Durumda ?

Küresel ve yurt içi piyasalarda son durum 11.09.2020

Küresel piyasalarda yorumlamalar

Amerika Birleşik Devletlerinden yazıma başlamak istiyorum.Amerika Birleşik Devletlerinde işsizlik maaşı başvuruları, 5 Eylül haftasında 885 bin başvuru gerçekleşti.29 Ağustos haftası devam eden işsizlik başvuruları da sınırlı artışla 13,40 milyon kişi oldu.Amerika’da bugün enflasyon verisi yakın takipte olucaktır.

Avrupa’ya gelecek olursak.Avrupa Merkez Bankası,faiz oranları ve varlık alım programlarında değişikliğe gitmedi.ECB,ekonomik durumun düzelmesinin artışta olduğunu belirtti.2020’nin daralma verileri %8,6’dan %7,9’a çekildi.Bunun yanı sıra ilerleyen yıllarda 2021 için ekonomik büyüme beklentisi %5 olarak açıklandı

ECB, salgın kaynaklı olarak risklerin aşağı yönlü olduğuna kanaat getirdi.Büyük miktarlı parasal teşviğin ekonomik toparlanmayı desteklemek ve orta
vadeli fiyat istikrarını sağlamak için gerekli olduğunu söyledi. Euro’daki değerlenme konusunda ise; paritenin takip edildiği ancak bir kur hedefi olmadığı dile getirdi. Lagarde’ın bu açıklamaları sonrası Euro/Dolar paritesi 1,1915’leri aşa bilmeyi başarsa da kazançlarını koruyamadı. Bu sabah saatlerinde 1,1835’lerde işlem gördü.

Amerika’da piyasalar

Amerika Birleşik Devletlerinde olduğu gibi teknoloji hisseleri öncülüğünde dün borsayı düşüşle kapattı.Nasdaq %2’ye yakın değer kaybetti.Ayrıca 10 yıllık devlet tahvili getirileri %0,70’li seviyelerde ilerliyor.

Avrupa ve diğer piyasalar

Avrupa borsaları,ilk yazımda söylediğim gibi ECB korarı sonrası,dün İtalya piyasası hariç günü düşüşle tamamladılar. Eurostoxx-600 endeksi günü %0,5 düşüşle, bankacılık endeksi ise %0,1 yükselişle kapattı.Asya’ya bakacak olursak görünüm karışık seyir halinde ilerliyor.

Yurt içi piyasalar ve teknik analiz

Dün piyasalarımızda yatay bir seyir hakimdi. Bankacılık sektör,
endeksinin dip seviyelerden toparlanma beklentisi ile diğer endekslerden ayrışarak günü artışla tamamladı.Ancak sebepsiz bir şekilde diğer hisselerde satıcılar baskın geldi ve günü eksiyle kapattılar.BIST tarafı olarak şunu dile getirebiliriz yukarı yönlü eğilimin biraz zayıf kaldığını belirtebilirim.Ayrıca BIST’in dar bir aralıkta destek oluşturmaya çalıştığı görülüyor.Bugün yatay bir seyir seyretti.

BIST dün gün sonuna doğru test ettiği 1005’li seviyelerinden geri sıçrama yaşadı.Kapanış 1100’lü seviyelerde gerçekleşti.BIST’in yukarı yönlü hareketlerinin sınırlı kaldığını belirtmek istiyorum.Ayrıca bu yaşanan geri çekilmelerin sebebini yakın bir destek bölgesine bağlıyorum.İyimserliğin devam etmesi için:1100/05 seviyelerinde kalabilmesi lazım.İlk yukarı sıçramalar 1112/16 bandına doğru olabilir neden olmasın.Buna ziyaden kısa vadeli fiyatın yukarı yönlü eğilimde olması bu son zamanlarda belirginleşebilir.Endeksin ilerleyen fiyatlarının 1085 altı olması durumunda düşüşün gelebileceği ön görülebilir.BIST’de 1085-1075-1065-1040 destek, 1110/12-1125-1140 direnç seviyeleri olarak belirtebilirim.

Burada yer alan yazılar kesinlikle yatırım tavsiyesi açısından değerlendirilmemelidir.Sadece kendime notlardır Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Bir diğer analizime göz atmak için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.https://parayicalistir.com/2020/09/09/kuresel-ve-yurt-ici-piyasalarda-son-durum-09-09-2020/

Kaynakça

One thought on “Küresel ve Yurt İçi Piyasalar Ne Durumda ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir