Dünyanın En Zengin 10 İnsanı

Dünyanın En Zengin 10 İnsanı

Eylül 14, 2020 0 Yazar: Aytug Yerli

Forbes verilerine göre listelediğimiz “Dünyanın En Zengin İnsanı” unvanını son 4 yıldır olduğu gibi yine Jeff Bezos olmuştur. İlk 10’a giremeyen ünlü kişiler ise sırasıyla; Google’ın kurucuları olan Larry Page13. , Serge Brin ise 14. olmuştur. AliExpress’ten tanıdığımız Jack Ma 17. olurken Tesla ve SpaceX’ten tanıdığımız olan Elon Musk ise 31. olmuştur. Forbes verilerine göreyse ilk 200’de Türk iş adamı bulunmamaktadır.

10. Rob Walton

Tam ismi Samuel Robson Walton’dur. 1945 yılında Tulsa, Oklohama’da doğan Amerikalı iş adamıdır. Walmart’ın kurucusu olan Sam Walton’un en büyük oğludur. Net serveti 54,1 milyar dolar değeriyle listemizde 10. olmuştur.

9. Alice Walton

Tam ismi Alice Louise Walton’dur. 7 Ocak 1949 doğan ve Walmart’ın yönetim kurulu üyesidir. Listemizde 10. Rob Walton ve 8. olan Jim Walton’un kardeşidir. 54,4 milyar dolarlık net servetiyle listemizde 9. olmuştur.

8. Jim Walton

Tam adı Jim Carr Walton olan Amerikalı iş adamıdır. 1948 yılında Newport, Arkansas’ta doğmuştur. Alice Walton’un abisi olurken Rob Walton’un ise kardeşidir. Walmart alışveriş zincirlerinin kurucusu founder Sam Walton’un oğlu ve Arvest Bank adındaki bankanın yöneticisidir. 54,6 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zengin 8. insanıdır.

7. Mark Zuckerberg

Tam adı Mark Elliot Zuckerberg olan 14 Mayıs 1984’te New York’ta doğmuştur. Amerikan bilgisayar programcısı, girişimcisi ve sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’un kurucusudur. Net serveti 54,7 milyar dolar olurken listemizde kıl payıyla Jim Walton’u geçerek 7. olmuştur.

6. Amancio Ortega

Tam adı Amancio Ortega Gaona olan ve listemizde Amerikalı olmayan 2 iş adamından biridir. 8 Mart 1936’da Busdongo de Arbás, León’nde doğmuştur. İspanyol moda & tekstil yöneticisi ve İspanyol giyim holdingi olan Inditex’in kurucu başkanı aynı zamanda da Rosalía Mera ile de Zara’yı kurmuştur. 55,1 milyar dolarlık net servetiyle Facebook’lu Mark Zuckerberg’i geride bırakarak dünyanın en zengin 6. insanıdır.

5. Larry Ellison

Tam adı Lawrence Joseph Ellison’dur. 17 Ağustos 1944’te Lower East Side, Manhattan doğan ve veritabanı yazılımı firması olan Oracle’ın kurucusu ve CEO’su dolar milyarderi bir iş adamıdır. 59 milyar dolarlık Net servetiyle listemizde en zengin 5. insandır.

4. Warren Buffett

Tam adı Warren Edward Buffett olan ve Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO’su ve en büyük hissedarıdır. 30 Ağustos 1930’da Nebraska’da doğan Amerikalı iş adamı, hayırsever ve hisse senedi yatırımcısıdır. 2006 Haziran ayında, yatırım şirketinin 10 milyon adet hissesini (yaklaşık 30 milyar dolar) Bill ve Melinda Gates Vakfı’na devrederek ABD’de şimdiye kadar yapılmış en büyük bağışı gerçekleştirmiştir. 67,5 milyar dolarlık net servetiyle listemizde 4. en zengin insandır.

Listemizdeki İlk 3

3. Bernard Arnault & Ailesi

Amerikalı olmayan bir diğer iş adamı olan Bernard Arnault ise Fransızdır. 5 Mart 1949’da Roubaix, Fransa’da doğmuştur. Arnault %51’lik hisseyle LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton), ve Christian Dior SA. Arnault şirketlerin başkanı ve CEO görevlerini üstlenmektedir. Kızı Delphine Arnault ise LVMH başkan yardımcısıdır ve sanat açık artırma şirketi olan Phillips de Pury & Company sahibidir. Bernard Arnault & Ailesi 76 milyar dolarlık net servetiyle ilk 3’e girmiş ve 3. olmuştur.

2. Bill Gates

Tam adı William Henry “Bill” Gates III (28 Ekim 1955, Seattle) ya da daha çok bilinen adıyla Bill Gates, Amerikalı yazar, yazılımcı, girişimci, yatırımcı ve iş adamıdır. Melinda Gates ile Evli olup üç çocuk babasıdır. Gates, Microsoft şirketinin kurucularındandır ve şu anda şirketin teknik danışmanlığını yapmaktadır. Hayır işlerine daha çok zaman ayırmak istediği için Microsoft’un başkanlığından Mart 2020’de istifa etmiştir. Çok uzun yıllardır ilk 3’te olan Bill Gates bu sene ise 98 milyar dolarlık net servetiyle 2.’lik koltuğunu almıştır.

Dünyanın En Zengin İnsanı

1. Jeff Bezos

Tam adı Jeffrey Preston Jorgensen olan ve 12 Ocak 1964’te Albuquerque, New Mexico, ABD’de doğmuştur. Jeff Bezos Dünya çapında faaliyet gösteren teknoloji şirketi olan Amazon’un kurucusu, CEO’su ve başkanı olarak bilinmektedir. Amerikalı olan Jeff Bezos, internet girişimcisi, sanayici, medya sahibi ve yatırımcısıdır. MacKenzie Bezosla evli olup Jeff Bezos 4 çocuk babasıdır. 27 Temmuz 2017’de, toplam serveti 90 milyar doları geçince yaşayan en zengin insan unvanını aldı. Serveti, 24 kasımda ilk kez 100 milyar doları aştı ve Forbes dergisi, 6 Mart 2018’de, $112 milyar servetiyle Jeff Bezos’u dünyanın en zengin insanı olarak belirledi. 27 Temmuz 2017’de en zengin insanını aldığı bu unvanı 4 yıldır da sürdürürken bu sene ise 204,6 milyar dolarlık servetiyle “Dünyanın En Zengin İnsanıdır.”

Dünyanın En Değerli 50 Şirketi için

Dünyanın En Değerli 50 şirketi yazısı için: https://parayicalistir.com/2020/09/13/en-degerli-sirketler/

Kaynak: Forbes