Kasım 16, 2020
Küresel ve Yurt İçi Piyasalar Haftaya Nasıl Başladı ? trading on the currency market Forex. Currency exchange rate for world currency: US Dollar, Euro, Frank, Yen. Financial, money, global finance, stock market background

Küresel ve Yurt İçi Piyasalar Haftaya Nasıl Başladı ?

Küresel ve yurt içi piyasalarda son durum 14.09.2020.

Küresel piyasalar haftaya nasıl başladı son durumlar.

Amerika Birleşik Devletlerinde son durumlar

Yazıma Amerika Birleşik Devletler piyasalarından başlamak istiyorum.Bu ay ki tüketici enflasyonu,Ağustos’ta aylık olarak %0,5 arttı.Bu artış yıllık enflasyonun %1,4 seviyelerine ilerlemesine sebep oldu.Çekirdek enflasyon ise yıllık %1,8 rakamlarında dolaştı.Ülkede ki ortalama saatlik kazançlar,yıllık bazda %3’lük bir artış gösterdi.Ayrıca cuma günü Amerika Birleşik Devletlerinde S&P500 hisse senedi endeksinin günlük çok sınırlı artışla kapattı.10 yıllık devlet tahvili getirilerine bakacak olursak.Yıllık olarak %0,65’lik bir artış gösterirken,dolar endeksi ise 93,3 seviyelerde dolaşıyor.Çarşamba günü Ağustos perakende satışlar verisi ile Fed faiz kararı açıklanacak.Cuma günü ise eylül ayındaki tüketici güven endeksi açıklanacak.

Asya’da son durumlar

Japonya’da açıklanan Temmuz ayı sanayi üretim verileri aylık bazda %8,6 yükseldi.Bu durum ülkenin ekonomik durum toparlanması içerisinde olduğunu belirtti.Fakat üretim Japonya’da geçtiğimiz yılın Temmuz ayına göre %15,3 düşük.Bugün Asya piyasaları hafif satıcılı bir seyir seyretti.İngiltere Japonya ile Brexit sonrası dönemin ilk büyük serbest ticaret antlaşmasını yaptı.Anlaşma, iki ülke arasında ticaretin 15,1 milyar Euro artırılmasını öngörüyor. Anlaşma uyarınca;İngiltere’nin, Japonya’ya ihraç edeceği ürünlerin yaklaşık %98‘i için gümrük vergisi uygulanmayacak.

Yurt içi piyasalarda son durumlar

Yurt içi piyasalarda Temmuz ayı sanayi üretim verileri bekleniyor

BIST’in yurt dışı eğilimden bir miktar temkinli ayrışabileceğini düşünüyorum.Bu yüzden haftaya biraz yatay seyirde başladı.BIST100 haftanın son gününde 1105 seviyelerinin test edilmesi sonucunda yatay seyretti.Kapanış 1102.70 seviyesinde gerçekleşti.BIST’te saatlik periyotta ortalamalarda yukarı hareketin oluşması için 1105 üzerinde kapanış lazım.Eğer böyle bir durum söz konusu olursa,1112/25 bandına bir sıçrama gerçekleşebilir.1105 seviyesi endekte 50 günlük ortalama seviyesinde gözüküyor.Bundan dolayı bu bölgeyi yukarı hareketin başlangıcı olarak düşünüyorum.Dolayısıyla bu bölgenin üzerinde kapanışlar bizim için önemli olacaktır.BIST’te 1095-1085-1075-1065 destek, 1112/16-1126-1140 direnç olarak belirtebilirim.

Bundan bir önceki yazıma gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.https://parayicalistir.com/2020/09/11/kuresel-ve-yurt-ici-piyasalar-ne-durumda/

Kaynakça

Ayrıca bundan ayrı olarak belirtmek isterim ki artık haftanın 3 günü bu tür yazılar yazmayı planlıyorum.Haftanın diğer 2 gününde ise Kriptolara ayırmayı düşünüyorum.Eğer planlarım düşündüğüm gibi gitmezse eski rutine geri döneceğim.

One thought on “Küresel ve Yurt İçi Piyasalar Haftaya Nasıl Başladı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir