Küresel ve Yurt İçi Piyasalarda Hafta Ortası

Küresel ve Yurt İçi Piyasalarda Hafta Ortası

Eylül 16, 2020 2 Yazar: Caner Özhan

Küresel ve yurt içi piyasaların hafta ortası son durumlar 16.09.2020

Küresel piyasalarda bugün,Fed para politikası kararını açıklayacak.

Amerika Birleşik Devletlerinde son durumlar

Küresel piyasalarda ilk yazıma Amerika Birleşik Devletlerinden başlamak istiyorum.Amerika Birleşik Devletlerinde Temmuz’da aylık sanayi üretimi %3,6’la bir artış kaydetti.Ülkede kapasite kullanım oranları %71,4’den %74,4’e yükseldi.New York Fed bölgesel imalat endeksi Eylül ayı verisi ise, beklentilerin üzerinde artışla 17’ye yükseldi.

Amerika Birleşik Devletinin borsalarından S&P500 ve Nasdaq dün teknoloji hisse senetleri öncülüğünde yükseliş ile günü bitirdi.%0.6 ve %1.4’lük bir artış gösterdiler.Amerika Birleşik Devletleri,Kanada ile görüşmeler yaptı.Bu görüşmeler sonucunda,Kanada’dan ithal ettiği alüminyuma uygulanan gümrük vergisini,belirlenen ithalat rakamlarının aşılmayacağı durumunda kaldırılacağını ifade etti.Dünya Ticaret Örgütü,Amerika Birleşik Devletler yönetiminin Çin’e uyguladığı gümrük tarifelerinin küresel ticaret kurallarını ihlal ettiğini ifade etti.Amerika Birleşik Devletler yönetimi ise,kısıtlamaların fikri mülkiyet ihlallerine karşı getirildiğini savundu.Bu durumda Dünya Ticaret Örgütünün kararına karşı çıktı.

Bugün ülkede Ağustos ayı perakende satışları takip edilecek.Fed’in enflasyon ve istihdam verilerine göre,izlenen politikayı daha esnek bir stratejiye dönüştüreceğini açıkladı.

Dolar endeksine gelecek olursak.Bu sabah akşamki açıklanacak Fed para politikası kararı öncesinde 93 düzeylerinde,düne göre biraz daha yüksek seviyelerde.

Yurt içi piyasalarda hafta ortası son durumlar

Yurt içinde bütçe dengesi gerileme gösterdi

Yurt içinde,merkezi bütçe dengesi Ağustos’ta,bütçe harcamalarının özellikle yıllık bazda %14,2 gerileme kaydetti.Bütçe gelirlerine bakacak olursak %15’lik bir artış kaydetti.Ocak-Ağustos’ta bütçe açığı 111 milyar TL oldu.

Tahvil piyasasında 10 yıl vadeli tahvil getirilerinde düşüş sürmeye devam etti.Hazine dün gerçekleştirdiği tahvil ihalelerinde ROT dahil toplam 3,1 milyar TL borçlandı.Hazine son iki günde gerçekleştirdiği ihalelerde toplam 5,4 milyar TL borçlandı.

BIST100 endeksinde son durumlar

Dün BIST günü %0,3’lük bir artışla kapattı.İşlem hacimlerinde son dönemde azalmaya devam ettiği gözlendi,ve bankaların negatif ayrışmasının devam ettiği gözlendi.

BIST dün gün içerisinde yaşanan 1118 seviyelerine hareketlerinin ardından bir geri tepme yaşadı.Dün kapanış 1111 seviyesinde gerçekleşti.Gün içi sarkmaya rağmen endekste 1104 seviyesindeki 50 günlük ortalama bölgesi üzerinde kapanış görmeye devam ediyoruz.1126 seviyesinin aşılması durumunda yukarı yönlü hareketlerin belirginleşeceği kanaatimdeyim.Ayrıca bu seviyenin aşılması durumunda yukarı daha sert hareketler gerçekleşebilir.BIST’te 1105
seviyesini yakın destek, 1095 seviyesini ise kısa periyot için ortalamaların yeniden aşağı hareketin göstereceği yer olarak değerlendiriyorum. BIST100’de 1105-1095-1085-1075 destek, 1112-1126-1140-1150 direnç olarak belirtebilirim.

BIST100 endeksinin hafta başı teknik analizime gitmek için bir önceki yazıma bakabilirsiniz.https://parayicalistir.com/2020/09/14/kuresel-ve-yurt-ici-piyasalar-haftaya-nasil-basladi/

Burada yer alan bilgiler asla yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Kaynakça