Borsa Nedir,Borsanın Tarihçesi,Hisse Senedi Nedir ?

Borsa Nedir,Borsanın Tarihçesi,Hisse Senedi Nedir ?

Eylül 17, 2020 0 Yazar: Caner Özhan

Borsa nedir,borsada nasıl yatırım yapılır,hisse senetleri nasıl alınır?

Borsada işlem yapmak,hisse senedi alıp satmak nedir,tarihçesi nedir?

Borsa nedir,borsanın kısa tarihçesi

Borsa,aracılar sayesinde alıcı ile satıcının karşılaştığı sistemleştirilmiş bir pazar veya market olarak tanımlanabilir. İlk adıyla İMKB 26 Aralık 1985 tarihinde resmi bir törenle açılmıştır. Bundan yıllar sonra İMKB,Vadeli işlemler opsiyon borsası ve İstanbul altın borsası ”Borsa İstanbul” olarak birleştirilmiştir. Peki bu borsada ne yapılır.Borsa işlemlerinde belli taraflar arasında hisse senedi,tahvil,bono gibi yatırım araçlarının belli kurallar çerçevesinde gerçekleşen değiş-tokuş işlemidir.

Bu işlemlerde satıcı ile alıcının yüz yüze gelmesine gerek duyulmamaktadır. Bu tür işlemler belirli elektronik ortamlarda yapılmaktadır. Belli başlı platformları sayacak olursak:İnternet bankacılığı,aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Bu durumlar piyasada gerçekleşen arz-talep durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Borsa İstanbul nedir ?

Borsadaki düşüşleri ve yükselişleri gösterge endeksleri tarafından yorumlamak mümkündür. Yani Borsa İstanbul’un gösterge endeksi olan BİST100’deki işlemleri düşüş ve yükseliş olarak yorumlayabiliriz. BiST100’ü oluşturan 100 şirketteki hareketler doğrudan endekse yansımaktadır. Bu şirketlerin değerini etkileyen faktörler nedeniyle BİST100 endeksi düşüp yükselmektedir.

Borsada nasıl işlem yapılır ?

Borsada öncelikle işlem yapabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmalısınız. Ardından aracı kurumları araştırıp size güven veren kurumu seçmelisiniz. Ayrıca kurumun yasal olduğuna çok dikkat etmelisiniz. Aracı kurumdan vadesiz yatırım hesabı açtırmalısınız. Bu işlemler bankadan da yapılabilmektedir. Açtığınız hesaba para yatırarak işlemlere başlayabilirsiniz. Ne kadar yatırmalıyım konusunda belli bir miktar yoktur. Fakat aracı kurumların belli miktarları olabilir.

Borsa eğitimi nereden alınır ?

Borsada işlem yapmadan önce mutlaka deneyim ve bilgi gereklidir. Çoğu aracı firma para yatırmadan önce size deneme hesabı verir. Bu hesapta gerçek olmayan parayla işlem yapabilirsiniz. Bu deneme hesapları sayesinde öğrenme aşamasında para kaybetmeden deneyim ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Böyle imkan sunan firmaları tercih etmenizi öneririm.

Borsa kumar mı ?

Bir çok kişi çevresinden veya bireysel nedenlerden dolayı kumar algısına düşebiliyor. Bunu doğallıkla karşılıyorum. Bakın hisse senetleri kumar değildir. Fakat hiç bir bilgi birikimi olmadan kendi bildiklerinizi grafik okumayarak yaparsanız olmaz. Fiyatın yukarı veya aşağı tahmin edilmesi şans değildir. Fiyatın tahmin edilmesi doğru pozisyonlarla her zaman öngörülebilir.

Bazı insanlar emeklemeyi,yürümeyi,koşmayı öğrenmeden bu işlere kalkışabiliyorlar. Sakın ve sakın bu şekilde borsada işlem yapmayınız,paranızdan olursunuz.

Hisse Senetleri nedir ?

Hisse senedi, sermaye şirketlerinin ortaklığını ve paylarını verdiği kıymetli evraklara hisse senedi denir. Hisse senetleri borsanın en likit yatırım aracı olarak görülür. Borsada sermaye şirketlerinin işlem görmesi için Sermaye Piyasası Kurulundan izin alması gerekmektedir. Borsada her şirket işlem göremez. İşlem görmesi için bazı kurallar vardır: Anonim olması ve sermaye payları ile bölünmüş şirket olması lazımdır.

Hisse senetleri fiyatı borsada arz-talebe göre gerçekleşir. Eğer bir şirketin hisse senedinin arzı eğer talepten fazlaysa hissenin fiyatı düşer. Eğer bu durum tam tersi olursa hisse fiyatının artmasına sebep olur.

Sadece arz-talepler mi etkiliyor piyasayı tabi ki de hayır. Fiyatın yükselip düşmesinde bir çok etken vardır. Bunlardan bir tanesi teknik analizdir. Bunun yanında bilanço yani kar-zarar rakamları da vardır.

Teknik analizler grafik yorumlamasıdır. Büyük bir bilgi birikimi ister. Grafik yorumlaması oldukça zordur.Grafik yorumlamasını diğer yazılarımda detaylı olarak ele alacağım.

Hisse Senetlerinin riskleri nelerdir ?

Hisse senetlerinin 2 riski vardır:

  1. Sistematik Risk
  2. Bireysel Risk

Sistematik Risk

Bu sistematik riskin sadece 1 gerçek riski vardır. Ekonomik kriz riskidir. Dünya ekonomisinin ya da belli bir ülkenin ekonomisinin çökme riskidir. Siz yatırım yapmasanız bile bundan etkilenebilirsiniz. Çünkü ekonomi çökerse sizin günlük yaşamınıza da etki edecektir.

Bireysel Risk

Yatırım yaptığınız şirketle alakalı olan risktir. Örnek verecek olursak.Gıda şirketine yatırım yaptınız diyelim. Bunun riskleri alt başlıklar olarak incelenebilir. Eğer şirketin herhangi bir ürününde farklı bir maddeye rastlanırsa şirket hukuki olarak bir sürece girer. Bu durum fiyatı olumsuz etkiler. Piyasaya yeni rakipler girerse,rekabet ortamı olur. Fiyat olumsuz etkilenebilir. Şirketin CEO’su şirket geleceği için yanlış kararlar verebilir,bu durum fiyatı olumsuz etkiler. Eğer ileride yeni bir yiyecek çıkarsa şirket bundan sektörel olarak olumsuz etkilenebilir.

Tahvil,Bono nedir ?

Bono,vadesi,60-360 arası ve fazla olmayan,çıkarılan kurum tarafından ödeme ve ispat,teminat aracılığıyla kullanılan menkul kıymetlerdir. Ekonomik nitelikleri nedeniyle,belirli miktarın belirli süre sonunda ödeneceğini belirten ticari belgedir. Tahvil,şirketlerin fon ihtiyacını karşılamak için çıkardıkları borçlanma senetlerine tahvil denir. Anonim şirketler genel kurul kararıyla tahvil çıkartabilir. Çıkarılan her tahvilin değeri aynı olmalıdır. Şirket ödenmiş sermayeden daha fazla tahvil çıkartamaz. Tahvil çıkartmak isteyen şirketler Sermaye Piyasası Kurulundan izin almak zorundadırlar.

Yatırım işlemleri 3 amaç ile yapılmaktadır

  1. Arbitraj
  2. Hatting
  3. Spekülasyon

1.Arbitraj

Arbitraj risksiz para kazanma yöntemidir.Yatırımcılar bir ürünü eş anlı olarak alıp satmasına denir. Buradan 50 TL’ye alınan bir ürünün 100 TL’ye satılıp aradaki fiyat farkından para kazanmaktır.

2.Hatting

Finansal piyasalarda çeşitli risklerden ve belirsizliklerden korunma işlemidir.

3.Spekülasyon

Arbitrajın aksine risklidir. Mevcut piyasa yapısını değerlendirerek ileride fiyat değişikliğine uğrayacak malları tahmin edip almasıdır. Önceden alıp fiyat yükseldiğinde satmasına spekülasyon denir.

Benim yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Biraz yanlış olabilir,çünkü bende bu işlerde yeni birisiyim. Anlayışınız için teşekkürler.

Bir önceki borsa gündemi ile ilgili habere gitmek için tıklayınız.https://parayicalistir.com/2020/09/16/kuresel-ve-yurt-ici-piyasalarda-hafta-ortasi/

Kaynakça