Eylül 27, 2020
NeuraLink: Elon Musk’ın Yeni Şirketi İnsan Beynini Bilgisayara Bağlamaya Çalışıyor

NeuraLink: Elon Musk’ın Yeni Şirketi İnsan Beynini Bilgisayara Bağlamaya Çalışıyor

Tesla Motors ve SpaceX şirketlerinin kurucusu olan Güney Afrikalı iş adamı Elon Musk’ın NeuraLink adında yeni bir şirket kurduklarını ve insan beynini bilgisayar arayüzlerine bağlamaya yarayacak teknolojiler üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Elon Musk, maymunlar üzerinde denedikleri bu teknolojide başarılı olduklarını belirterek ABD’de insanlar üzerinde deneylere başlayabilmek için düzenleyici kuruluşlara başvuruda bulunduğunu da söyledi.

NeuraLink, bu teknolojinin özellikle felçli hastaların hayatını biraz daha kolaylaştırmayı hedefliyor.

Elon Musk ise asıl amacının “İnsanüstü Bilinç” olduğunu kesin bir dille belirtti.

Yapay Zeka İle Doğal Zekanın Birleşmesi

Elon Musk’ın şirketinin geliştirdiği bu cihazın üzerinde 3 binden fazla elektrot bulunduruyor.

Elektrotlar saç telinden daha ince olan sicimlere bağlıdır ve 1.000 nöronun aktivitesini de takip edebiliyorlardır.

NeuraLink, geliştirdikleri cihazın sadece beynin belli bir bölgesini takip edebildiğini vurguluyor.

Beynin hangi bölgesine nasıl bir uyarı gönderilebileceğini “Yapay Öğrenme” kullanarak nöron aktivite kaydını analiz edip aynı anda saptayabiliyor da.

NeuraLink, beyin fonksiyonlarının nasıl bilgisayar verisine dönüştürüldüğünü ya da beyin hücrelerinin hangi yöntemlerle uyarıldığını ise halen açıklayabilmiş değil.

Şirketin lansmanı sırasında konuşan Elon Musk, “Bu cihazı takanlar bir anda insanların beynini ele geçirecek değildir.” dedi.

Musk, ayrıca cihazı kullanacak olan kişilerin zaman içerisinde yapay zeka ile simbiyotik bir beyne sahip olacağını da savundu.

Musk, daha önce yaptığı açıklamalarda yapay zekanın tehlikelerine dikkat çekip insanlığın sonunu getirecek şeyin de bu teknoloji olabileceğini söylemişti.

İnsan beyninin yapay zeka ile birlikte çalışması sonucu üstün bir zekanın da oluşabileceğini söyleyen Musk, bir yerden de insanların yapay zeka ile bütünleşebileceğini ifade etti.

İnsanlar Üzerinde Deney

İnsanlar üzerinde deneylerin başlayabilmesi için de ABD Gıda ve İlaç Düzenleme Kurumu’nun onayı gerekmektedir.

Musk, ayrıca yaklaşık 100 kişinin istihdam edildiği NeuraLink şirketine yeni bilim insanlarını da katmayı amaçlıyor.

“Söz edilen teknoloji oldukça heyecan verici çünkü bu alanda yapılan benzer çalışmalara kıyasla insan beynine asgari düzeyde müdahalede bulunuyor.” dedi. Şirketin önünde aşması gereken ciddi teknik ve etik sorunlar olduğunu vurgularken, bunun uzun yıllar alabileceğini de ifade ediyor. Ancak D’Silva’ya göre Musk’ın şirketi vadettiği başarıya ulaşabilirse Parkinson ya da epilepsi gibi hastalıklara da önemli bir tedavi geliştirilmiş olabilir.

NeuraLink lansmanına katılan NASA yapay zekâ uzmanı Krittika D’Silva,

Elon Musk’ın NeuraLink’i Beynine Çip Takılan Domuzu Tanıttı

Elon Musk, “Gertrude” adı verilen ve beynine bozuk para büyüklüğünde bir çip takılmış olan dişi bir domuzu tanıttı. Musk, beyinle makine arasında arayüz oluşturmak üzere yaptığı çalışmalarda gösterdiği ilerlemeyi de böylece somut bir şekilde açıklamış oldu.

İnternet üzerinden yaptığı bir yayında Musk, “Beyninize takılan ve küçücük kabloları olan bir çeşit akıllı bileklik gibi” niteleyerek açıklamasını yaptı.

Elon Musk’ın Neuralink isimli start-up şirketi, insanlar üzerinde denemelere başlamak üzere geçen yıl başvuru yapmıştı. Bu arayüz, nörolojik sorunları olan kişilerin telefonlarını ve bilgisayarlarını zihinleriyle kontrol etmelerini sağlayarak hayatlarını kolaylaştıracaktır.

Musk, bu çiplerin zaman içerisinde Parkinson, bunama, hastalığı ve omurilik zedelenmelerini iyileştireceğini savunuyor.

Ancak uzun vadeli hedefi, Musk’ın “Süper İnsan Bilişselliği” adını verdiği bu çağda, “İnsan Irkını Yok Edebilir.” dediği yapay zekayla mücadele etmektedir.

“Kafatasınıza Mükemmel Bir Şekilde Yerleştirebiliyorlar”

Gertrude, cuma günü yapılan yayında tanıtılan 3 domuzdan biridir. Harekete geçmesi biraz zaman alsa da samanları koklayıp yemeye başladığında beynindeki nörolojik aktivite bir grafikten takip edilebilmiştir.

Beynindeki işlemci kablosuz sinyaller göndererek yiyecek ararken burnunda oluşan nörolojik aktiviteyi bildirdi ve büyük bir gelişme katedildi.

Musk’a göre yaklaşık bir yıl önce kamuoyuna detayları açıklanan orijinal Neuralink aygıtı, daha da basitleştirildi ve boyutları küçültüldü:

“Kafatasınıza mükemmel şekilde yerleştirilebiliyor. Saçınızın altında duruyorken farkına bile varamazsınız.”

2016’da sessiz sedasız kurulan Neuralink, 3 yıldır en iyi bilim insanlarını işe alabilmek için çalışıyor. Musk işe alımlar için sosyal medya üzerinden bilim insanlarına yönelik reklam yapmaya hız kesmeden devam ediyor. Cuma günü yapılan yayının sebebi de büyük oranda bilim insanlarının ilgisini çekmek içindi.

“Kayıtları aldıktan sonra Neuralink, bunları deşifre etmek durumunda kalacak ve bir gün bu engele çarpacak: Ne kadar beyin hücresini kaydederse etsin, insan beyninin nasıl çalıştığına dair temel bilgilerimiz eksik. Deşifre etme hedefi ve hareket ettirme planları, beyin hücresinin kodlarını anlamadığımız sürece çok zor çünkü bunların tümü birbiriyle bağlantılı. Musk’ın SpaceX ve Tesla şirketleri, uzay yolculuğunda ve elektrikli araç üretiminde yaptığı çıkışlarla tüm dünyada tanınır hale geldi.”

Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Kording Laboratuvarı’ndan Ari Benjamin,
NeuraLink Şirketinin Kurucusu Elon Musk’ın Biyografisine Gitmek İçin

Başarının Vucüt Bulmuş Hali Elon Musk

Kaynak: BBC News

NeuraLink: Elon Musk’ın Yeni Şirketi İnsan Beynini Bilgisayara Bağlamaya Çalışıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir