Hafta Sonu Küresel Ve Yurt İçi Piyasalar

Hafta Sonu Küresel Ve Yurt İçi Piyasalar

Eylül 18, 2020 0 Yazar: Caner Özhan

Hafta sonu küresel ve yurt içi piyasalarda son durum 18.09.2020

Hafta sonu küresel piyasalarda son durum

Amerika Birleşik Devletlerinde son durumlar

Hafta sonu Amerika Birleşik Devletlerinde 2.çeyrek cari denge ile Eylül ayı Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verileri takip edilecek. 12 Eylül haftasında işsizlik maaşına başvuranların sayısı 850 bini geçti. Bu gerçekleşme ile işsizlik maaşına başvuranların sayısı 4 haftalık grafikte 950 bin düzeylerine geldi. Başvurular halen devam etmektedir. Başvurular önceki haftalardan itibaren 13,4 milyon kişiden 12,4 milyona geriledi.

Amerika Birleşik Devletlerinde dün S&P500 hisse senedi endeksi,açıklanan zayıf ekonomik veriler nedeniyle günü %0,7’lik bir düşüşle kapattı. Amerika Birleşik Devletlerinde başkanlık seçimleri yaklaşıyor. Twitter bu durumlar ilgili bir açıklama yaptı: Amerika Birleşik Devletlerinde yaklaşan başkanlık seçimi dolayısıyla hesapların güvenliğini arttıracağız diye açıklama yaptı. 10 yıllık devlet tahvili getirileri, genel itibariyle %0,67’lik düşük seviyeleri korudu. Dolar endeksine gelecek olursak Fed kararı sonrası 92,5’lere geriledi.

Amerika Birleşik Devletler piyasaları, özellikle Fed kararı sonrası yön bulma çabalarına girdi. Dediğim gibi S&P500 endeksi teknoloji hisseleri satışları sonrasında hafif toparlandıktan sonra endeksi hafif ekside kapattı.

Avrupa bölgesinde son durumlar

Avrupa’da enflasyon verileri Ağustos ayı verilerine paralel olarak -%0,2 seviyelerinde gerçekleşti. Avrupa’daki bazı ülkelerin yıllık bazda gerçekleşen enflasyon verileri. Almanya -%0,1, Fransa %0,2, İtalya -%0,5 son olarak İspanya -%0,6’lık olarak rakamlar gerçekleşti.

Japonya’da bu sabah açıklanan verilerde ise, yıllık manşet enflasyon %0,2 olurken, gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyon eksi %0,1 düzeyinde gerçekleşti.

İngiltere taraflarına gelirsek

Merkez Bankası, dün açıkladığı kararda politika faizini %0,1 düzeyinde tuttu. Ancak kurum, ülkenin bankacılık düzenleyici otoritesi ile bağlantıya geçerek, negatif faiz oranlarını nasıl uygulanacağı konusunda kafa yoracaklar. Merkez Bankasının bu gelişmelerinden sonra faizleri 0’ın altına çekebileceği konusunda ülkeye umut ışığı saçtı.

Yurt içinde orta vadeli enflasyon beklentileri takip edilecek

Bugün ülkemizde, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Eylül ayı beklenti verileri anketi yayınlayacak. Dediğim gibi orta vadeli enflasyon beklentileri takip edilecek. Ağustos ayı anketinde yıllık enflasyon beklentileri 12 ay sonrası için %9,60, 24 ay sonrası için ise %8,58 düzeylerindeydi.

Dün BIST taraflarında emtia ve enerji hisseleri öncülüğünde pozitif bir yön vardı. Gelecek hafta TCMB para politikası öncesi hisse değişimleri ile borsanın yatay banttaki seyrini koruması beklenebilir.

BIST100 dün gün içerisinde 1100 seviyesine yaşanan sarkmalardan dolayı yukarı sıçramalar yaşadı. Kapanış 1110.55 seviyesinde gerçekleşti. 50 günlük ortalama üzerindeki 4.gün kapanışı olumlu görünümü destekliyor. 1116 yakın direncinin aşılması yukarı hareketi bir miktar hızlandırabileceği gibi yakın hedef bölgesi olarak değerlendirdiğim 1127 seviyesine yaşanacak yönelmenin de habercisi olabilecektir. BIST’te 1105 seviyesini yakın destek, 1095 seviyesini ise kısa periyot için ortalamaların yeniden aşağı yönelme göstereceği bölge olarak görüyorum. BIST100’de 1105-1095-1085-1075 destek, 1112/16-1127-1140-1150 direnç olarak belirtilebilirim.

Bir önceki yazıma gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.https://parayicalistir.com/2020/09/16/kuresel-ve-yurt-ici-piyasalarda-hafta-ortasi/

Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Burada yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynakça