Ne Elektrik Ne De Dizel! Alman Devi Mercedes Benz’in Tek Depoda 1000 Kilometre Giden Aracı Tanıtıldı

Ne Elektrik Ne De Dizel! Alman Devi Mercedes Benz’in Tek Depoda 1000 Kilometre Giden Aracı Tanıtıldı

Eylül 19, 2020 0 Yazar: Aytug Yerli

Uzun yıllardır hidrojen teknolojisi için çalışan Alman devi Daimler, Mercedes Benz markası için geliştirilen uzun menzilli olan konsept TIR’ı tanıttı. Hidrojen teknolojisi kullanılan TIR, tek depoyla 1000 kilometreye kadar gidebiliyor.

Dünya üzerindeki otomotiv sektöründe gelişen yeni teknolojiler hız kesmeden devam ediyor. Akaryakıtlı araçların çevreye verdiği zarar nedeniyle doğa dostu yakıtlara yönelen otomotiv üreticileri yeni teknolojilerle müşterilerin karşısına çıkmaya çalışıyor. Son olarak hidrojen teknolojisi üzerinde çalışan Alman Daimler, Mercedes Benz markası için geliştirilen uzun menzilli konsept TIR’ı tanıttı. Tanıtılan aracın 2023’te müşteriler tarafından deneme sürüşü yapılacağı de belirtildi.

Mercedes Benz markasını da bünyesinde bulunduran Alman otomotiv devi Daimler, taşımacılık sektörü için oldukça önemli sayılabilecek bir adım atarak Hidrojenle çalışan TIR’ın tanıtılmasını gerçekleştirdi.

Yapılan özel etkinlikte Daimler hidrojenle çalışan TIR’ı tanıttı. Uzun yıllardır hidrojen teknolojisi üzerinde çalışan Daimler tarafından ortaya çıkartılan TIR’ın tek depoyla 1000 kilometre gidebildiği belirtildi.

Alman Devi Mercedes Benz’in Hidrojenli TIR’ının Özellikleri

Tamamen kendi radar sensörleri ile otomatik olarak kendi kendine ilerleyebilen bu araçta, birçok güvenlik ve iletişim sistemi yer almaktadır. Yol durumu, trafik akışı ve diğer araçlarla iletişim gibi bilgileri ağ aracılığıyla toplayıp, derleyerek hem güvenli, hem de ekonomik bir sürüşe imkan sunmaktadır.

Güncel Actros kabini üzerinde yapılan değişiklikler ile geleceğe yönelik unsurların barındırılması dikkat çekerken, sürücülü kullanımda veya otonom kullanımda renk değiştiren ledlerde araca fark katan unsurların arasındadır. İç mekanında ise Solostar konseptinden izler taşıyan bu araç, sade ve yalın hatlar ile sürücü için geniş bir yaşam alanı oluşturulmuş durumdadır.

Seri Üretimi 2025’ten Sonra Başlayacak

GenH2 TIR adı verilen modelin 25 tona kadar yük taşıyabileceği ifade edilirken iki likit hidrojen tankına sahip TIR’ın geleneksel dizel araçlara göre daha yüksek performanslı olacağı vurgulandı. Şirketin tanıtımında GenH2’nin 2023 yılından itibaren kullanıcı testine sunulacağına değinilirken Aracın ise seri üretimineyse 2025 yılından sonrasında gerçekleşeceği belirtildi.

Bir Önceki Teknoloji Yazımız İçin

Yerli ve Elektrikli olan TOGG’u tanıttığımız bu yazıya ulaşmak için: https://parayicalistir.com/2020/09/05/yerli-ve-elektrikli-togg/

Kaynakça