Hafta Sonu Kripto Paraların Teknik Analizleri

Hafta Sonu Kripto Paraların Teknik Analizleri

Eylül 19, 2020 0 Yazar: Caner Özhan

Hafta sonu sanal paralarda grafik yorumlamaları 19.09.2020

Cumartesi günü sanal paraların grafik analizleri

İlk grafiğimiz olan BTC/USD grafiği ile karşınızdayım

RESMİ TAM GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN RESME TIKLAYINIZ

Merhabalar takipçilerim, hafta sonu kripto paraların detaylı analizine hoş geldiniz. Bugün sizlerle BTC/USD grafiğini 1 saatlikte inceleyeceğim. Yeşil daire ile çizdiğim boyun destek bölgesi EMA bölgesinden düzgün bir şekilde yukarı sıçrama yaptı. Bu durum sadece bir yükseliş hareketiydi, normalde düşüşten dolayı aşağı kırılabilirdi, fakat yukarı doğru hareket etti. Bu hareketin sonucunda baş, omuz formasyonundan dolayı yükselme hareketi daha öne çıktı. Bitcoin yukarı sıçradığında alım-satım konusunda değerlendirmemiz gereken şey, olası kaç yön olduğudur. Çünkü herhangi bir yöne gitmeden doğru zamanı beklemek önemlidir. Çoğu zaman bu durumlarda sıklıkla görüldüğü gibi yalnızca tek bir yönde aşırı spesifikasyon yapma eğilimindedir.

Bitcoin şuan çizdiğim yönde gitmesi açısından dolayı, bize bazı iyi sinyaller veriyor. Aslında bakacak olursak grafiğe ”BAŞ” ve ”SAĞ OMUZ” ‘dan aşağı doğru bir çizgi uzatırsak, Bitcoin’nin o çizgiyi geçmesi durumunda çizdiğim senaryonun gerçekleşmesi daha olası hale geliyor. Eğer bu gerçekleşirse grafiğimde belirttiğim ”BAŞ VE OMUZ” formasyonun yükseliş gerçekleştirmesi olası hale geliyor. Bu durumun Bitcoin’in yükselmesini daha çok olası kılıyor. Bitcoin daha çok 11250-11275 gibi yukarı yönlü hedeflere ulaşınca, bu seviyelerde bizim için nasıl tepki vereceği önemlidir. Çünkü bu seviyelerde gerçekten de güçlü dirençler bulunuyor. Bitcoin bu seviyelerde kendini kanıtlamalı. Bu durumlarda gerçekten çok soğukkanlı olmamız lazım ve grafiğe bakarak durumu göz önüne almamız gerekiyor. Bakalım ilerleyen durumlarda Bitcoin’nin hareketi nereye olacak hep beraber göreceğiz.

İkinci grafiğimiz olan ETH/USD grafiği

RESMİ TAM GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN RESME TIKLAYINIZ

Ethereum fiyatı 315 dolardan beri yükseliş eğilimi gösteriyor. Aslında çizdiğim grafikte pek fazla konuşulacak bir durum gözükmüyor, gene de anlatmaktan çekinmeyeceğim. Fiyat yükseliş trendinin içinde gidiyor ve bu fiyatın 400’e gelmesi pek fazla uzun sürecek gibi durmuyor. Bununla birlikte daha ilginç bir yükseliş trendi yaratması muhtemel gibi gözüküyor. Yukarı yönlü ivmenin başlangıcı 400’ü kırması olabilir. Bu durumdan sonra ilk fiyat çizdiğim sarı çizgiyi kırabilir. Kısa vadeye bakacak olursak, MACD tekrar crossover’ı test edecek gibi gözüküyor ve 400 dolarlara doğru temel oluşturacaktır. RSI’ya bakacak olursak muhtemelen aşırı satım bölgesini destekleyecektir. Fakat bu duruma fazla güvenmemek lazım. 55 seviyesinde biraz tereddüt ediyor gibi gözüküyor.

Üçüncü grafiğimiz olan XRP/USD grafiği

RESMİ TAM GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN RESME TIKLAYINIZ

XRP, düşüşün ardından tekrar 0.229 (0.23) – 0.24535 (0.25) seviyesinde destek buldu ve o zamandan beri fiyatta istikrarlı bir şekilde artıyor. Yükseliş momentumunu gösteren 0,299 desteğinin altında yakın bir mum görmedim. Ayrıca, destek seviyeleri olarak hareket ederek hareketli ortalamalar ve Bitcoin’in tekrar fiyatta yükselmeye başlama potansiyeli ile XRP almak için iyi gözüküyor. Fırtına öncesi sessizlik gibi görünmeye başladı. Biliyorum birçoğunuz piyasadan korkuyorsunuz, paraya ihtiyaçlarınız var. Şu anda birçok kişi daha da diplere ineceğimiz konusunda ısrar ediyor. Şuan ki duruma bakacak olursak destek seviyeleri korona virüse göre iyi gitmektedir, daha da aşağıya gitmesi için piyasanın çökmesi ya da ikinci dalga söz konusu olmalıdır. Grafikte açıkcası fazla bir şey göremedim. İlerleyen hafta sonlarında tekrar görüşmek üzere.

Önceki yazıma gitmek için buradaki linke tıklayabilirsiniz. https://parayicalistir.com/2020/09/16/sanal-paralarin-detayli-grafik-yorumlamasi/

Dikkat, burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynakça