Hafta Başı Piyasalarda Son Durumlar

Hafta Başı Piyasalarda Son Durumlar

Eylül 21, 2020 1 Yazar: Caner Özhan

Hafta başı piyasalarda haberler 21.09.2020

Hafta başında küresel piyasalarda risk algısı azalma yönünde

Amerika Birleşik Devletlerinde son durumlar

Hafta başı Amerika Birleşik Devletleri, Oracle-Walmart ortaklığı ile TikTok’u satın alma fikrini onayladı. Buna ilişkin Amerika Birleşik Devletler Ticaret Bakanlığı da TikTok uygulamasının ulusal güvenliği korunması gerekçesiyle indirilme yasağını 1 hafta ertelediğini duyurdu. Atlanda Fed Başkanı, Amerika Birleşik Devletlerinin ekonomisinin yavaşladığını ve ilave mali desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

Hafta başı Amerika da, Michigan Üniversitesi Eylül ayı tüketici güven endeksini 78,8 seviyesi olarak belirledi. Amerika da cari işlemler açığı ikinci çeyrekte 111 milyardan 170 milyar dolara yükseldi.

Günlük Corona virüs vaka sayılarının en yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Hindistan, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri. Son dönemlerde ise Avrupa da da yükseliş eğilimi sürüyor. Bu durumlara karşılık yeni kısıtlamalar gündeme gelmiş bulunmakta. İngiltere’de testi pozitif çıkan kişilerin veya virüse yakalanmış kişilerle yakın temas kurmuş kişilerin, karantina durumlarını ihlal etmesi durumunda 10 bin STERLİN para cezası uygulayacağını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri piyasalarına gelecek olursak şu şekilde değerlendirebiliriz: Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri hisse senedi endeksleri %0,8 ile %1,2’lik bir gerileme yaşadı. Dolar endeksine bakacak olursak, 92,5 seviyelerine gerilemiş durumda.

Yurt içinde son durumlar

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının perşembe günü açıklayacağı para politikası sonucunda hisse senetleri bu hafta karışık seyir izleyebilir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının geçen Cuma günü açıkladığı, Eylül ayı beklenti anketinde,12 aylık enflasyon beklentisi %10’na, 24 aylık enflasyon beklentisi ise %8,85’e yükseldi. Fakat ekonomik daralma beklentisi %1,5’e geriledi. Cari açık beklentisi ise 22,7 milyar dolara yükseltildi. Hazine yarın 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli kira sertifikası ihracı ve 5 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvili ihalesi gerçekleştirecek. Tahvil piyasasında gösterge faiz haftayı %13,70 seviyesinden tamamladı. TLREF faizi %11 seviyelerinde.

BIST’te son durumlar

BIST100 cuma günü 1116 direncine çıktıktan sonra geri bir tepme yaşadı. Kapanış 1111 seviyelerinde gerçekleşti. Diğer haftalar da dahil olmak üzere cuma gün ki kapanış 50 günlük ortalamanın üzerinde kapatmayı başardı. Bu durum endekste olumlu bir beklenti olduğuna işaret etti. Eğer endekse 1116 direnç bölgesi aşılırsa, yukarı ivmenin daha çok yön kazanacağını tahmin ediyorum. Ayrıca direncin aşılması durumunda daha da üst kısım olan 1125/50 bölgelerine değeceğini tahmin ediyorum. BIST100’de 1105-1095-1085-1075 destek olarak, 1112/16-1126-1140-1150 direnç olarak belirtiyorum.

Piyasanın önceki hafta analizine gitmek için bu bağlantıya tıklayınız. https://parayicalistir.com/2020/09/18/hafta-sonu-kuresel-ve-yurt-ici-piyasalar/

Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynakça