Hafta Sonu Piyasalarda Son Gelişmeler

Hafta Sonu Piyasalarda Son Gelişmeler

Eylül 25, 2020 0 Yazar: Caner Özhan

Hafta sonu detaylı olarak piyasa analizleri 25.09.2020

Küresel piyasalarda son durum

Amerika Birleşik Devletlerinde son durum

Hafta sonu Amerika Birleşik Devletlerinde, işsizlik maaşı başvuruları 19 Eylül haftasında 869 bin oldu. İşsizlik maaşından alan kişilerin sayısı 12,60 milyon ile devam ediyor, ayrıca işsizlik maaşından yararlanan kişilerin sayısında düşüş eğilimi oldu. Amerika’da: Konut satışları Ağustos ayı beklentisine karşın %4,75 yükseldi ve 1 milyon satış gerçekleşti. Amerika Birleşik Devletlerinde Hazine Bakanı olan Mnuchin, Temsilciler Başkanı Pelosi ile, teşvik paketlerine ilişkin müzakelere yeniden başlanması gerektiğini belirtti.

Dün Amerika Birleşik Devletlerinde temel hisse senedi endekslerinde teknoloji hisseleri öncülüğüyle %0,2 ile %0,4’lük bir artışla kapattı. Amerika Birleşik Devletlerinde 10 yıllık devlet tahvili getirileri, %0,67’lik seviyelerde. Dolar endeksi ise 94,4 ile yatay seyir seyretmeye devam etti. Amerika Birleşik Devletlerinde bugün Ağustos ayı dayanıklı mal siparişleri takip edilecek.

Yurt içi piyasalarda son durumlar

Yurt içinde dün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının, sürpriz açıkladığı politika faiz kararında 200 baz puan yükseltmeye gitti. Bu yükseltme sonucunda politika faizini %10,25’lik seviyelere çekti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası büyümenin yılın üçüncü çeyreğinde belirginleştiği belirtirken, enflasyonun ise öngörülenden daha yüksek bir seyir izlediğine dikkat çekti. Bu durumun ekonomide hızlı toparlanma olduğunu ve finansal para gelişmelerinin etkili olduğunu belirtti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının bu sürpriz faiz yükseltme kararını, enflasyon risklerini sınırlandırmak ve enflasyon beklentilerinin kontrol altına almak için attığı adım olarak belirtiliyor.

Yurt içinde ayrıca reel kesim güven endeksi Eylül’de, mevsimsellikten arındırılmış bazda aylık 0,6 puan artarken, 105,6 ile Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesine yükselmeyi başardı. Sektörel güven endekslerinde ise, hizmet sektöründe toparlanma devam ederken, perakende ve inşaat sektöründe maalesef gerileme görüldü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının bu sürpriz politika faiz arttırımı kararı sonrasında DOLAR/TL kurunda 20 kuruşluk bir düşüş gerçekleşti. Yurt içinde tahvil piyasası getirileri geriledi. Gösterge faizi 41 baz puan düşüşle günü %13,57’den , 10 yıl vadeli tahvil getirileri de 75 baz puan azalışla %13,42’den tamamlamayı başardı.

BIST100 Teknik Görünüm

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının aldığı bu sürpriz faiz arttırımı sonrasında BIST tarafında olumlu bir hava esti. Bugünde bu olumlu hava piyasalarda devam etti. Bundan dolayı hafta sonunda hisse senetlerinde alıcı işlem görüyoruz.

BIST’de dün zayıf açılışın ardından gün ortasından sonra güçlü tepkiler vermeye başladı. kapanış 1119 seviyelerinden gerçekleşmeye başladı. Yukarı hareketlerin 1105/15 bandını aştığı için daha da sertleşeceği öngörüsündeyim. Bu direnç kısmı aşıldığı için ilk yukarı hareketi 1125/50 bantlarına yapacağını tahmin ediyorum. BIST’te 1116-1105-1095-1085-1070 destek olarak, 1126/40-1150-1180-1195 direnç olarak belirtebilirim.

Bir önceki yazıma gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.https://parayicalistir.com/2020/09/21/hafta-basi-piyasalarda-son-durumlar/

Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi durumunda belirtilmemelidir. Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.