Balıkçılar Sahilde Buldu Gözleri Yerinden Fırladı. Türk Bilim İnsanlarını Sevince Boğan Keşif. Tam 9 Milyon Yaşında!

Balıkçılar Sahilde Buldu Gözleri Yerinden Fırladı. Türk Bilim İnsanlarını Sevince Boğan Keşif. Tam 9 Milyon Yaşında!

Kasım 10, 2020 1 Yazar: Aytug Yerli

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Ana Bilimdalı Dr. Öğretim Üyesi Sevinç Kapan, sahilde balıkçıların avlanırken bulmuş olduğu fosiller üstünde bitirdikleri araştırma sonrasında, bulguların 8-9 milyon senelik fil fosili bulunduğunu belirlediklerini ve Çanakkale’nin geçmiş coğrafyası ile alakalı oldukca mühim bir malumat deposu bulunduğunu söyledi.

DHA’nın haberine göre, Ezine ilçesine bağlı Yeniköy köyü sahilinde balık avlayan vatandaşlar, sahilde fosil olabileceğini tahmin ettikleri kemikler buldu. Bunun üstüne durum, ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Ana Bilimdalı’nda sorumlu Dr. Öğretim Üyesi Sevinç Kapan’a bildirildi. Üniversitede incelemeye alınan fosillerin 8-9 milyon sene öncesine ilişkin fil fosili bulunduğunu belirlendi.

Dr. Öğretim Üyesi Sevinç Kapan, “Fillerin atası dediğimiz bu hayvanların günümüzden 8-9 milyon sene öncesine ilişkin bir ortamda yaşadığını düşünüyoruz. Çalıştığımız bu örnekler, fillerin atasına ilişkin diş fosilleri. Örneklere baktığımızda birden fazla kişi bulunduğunu düşünüyoruz. Bir tanesi ortalama 30-40 yaşları civarında ergin bir kişi. Diğeri, bebek diyebileceğimiz yavru bir file ilişkin dişler. Bunu dişlerin kök yapısından algılayabiliyoruz. Çalışmayı Ege Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi ve Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Omurgalı Paleontolojisi Uzmanı, Dr. Öğretim Üyesi Serdar Mayda ile beraber yapıyoruz” diye konuştu.

Dişlerin kök uzunluğundan ferdin yaşlarının aşağı yukarı tahmin edilebildiğini özetleyen Kapan, “Bunun için bir adet dişin kökünün bulunması, ötekinin de köksüz olması birinin ergen ötekinin ise yavru kişi fosillerini bulduğumuzu düşündürüyor bizlere. Bu fillerin yaşamış olduğu alan, gerisinde bir ormanın olduğu, önünün sulak bir alan olduğu ve bir tatlı su olduğunu alan. Muhtemelen de su gereksinimlerini karşılamaya yönelik bu alana gelmişler. Buradaki bir tabiat vakası da, sanıyoruz ki onların ölümüne sebebiyet vermiş. Bu sayede de fosilleşerek bizlere kadar ulaşmışlar” dedi.

Kapan, “Bu Çanakkale için fazlaca güzel bir haber. Bugünkü fillerin atalarının bu bölgede yaşamış olmaları mühim. Yakın civarda, Trakya bölgesinde varlıklarını biliyorduk. Burada da bulunuyor olması günümüzden 8-9 milyon sene ilkin bugün Çanakkale dediğimiz bu karanın o dönemki coğrafyası ile alakalı yorum yapmamızı sağlıyor. Onun için ilmi anlamda hepimiz için fazlaca kıymetli bir keşif oldu” diye ekledi.

Fil fosili meydana getirilen incelemenin arkasından Troya Müzesi’ne teslim edildi.

Bir Önceki Yazımız İçin

Bankacılık Devi JP Morgan ’dan İyimser Bitcoin Tahmini adlı yazımıza tıklayarak gidebilirsiniz.