Dünyanın En İlginç Paraları

Dünyanın En İlginç Paraları

Kasım 11, 2020 1 Yazar: Aytug Yerli

Zimbabve’nin 100 Trilyon Dolarlık Banknotu

Zimbabve’nin II. Kongo Savaşı’na girmesinden derhal sonrasında ülkedeki hiperenflasyon, Kasım 2008’de doruk yapmış oldu ve enflasyon yüzde 79,6 milyar oldu. Tam da bu sıralarda üstünde 14 (yazıyla on dört) sıfır bulunan 100.000.000.000.000 Zimbabve Doları piyasaya sürüldü. Bugün bu para, kâğıtta büyük, pahada minik bu banknotu eBay’den 4,94 dolar kargo tutarı ödeyerek 0.90 dolara satın alabilirsiniz.

Almanya’nın Ahşap Banknotu

1. Dünya Savaşı’ndan sonrasında büyük bir finansal krizin içerisine giren Almanya, “acele vaziyet parası” olarak resmi olmayan bir para birimi geliştirdi. Böylelikle, kıymeti oldukca düşen Alman Markı’nın yerine, ağaç ve alüminyum parçalarından oyun kartlarına kadar her şeyin üstüne baskı yaparak, para olarak kullanmaya başladılar. Özellikle günümüzün hipsterlerinin bayılacağı geyikli pastoral bir tasarıma haiz olan bu ahşap banknotu yeniden eBay’den ortalama 120 dolara satın alabilir, var ise koleksiyonunuza ekleyebilirsiniz.

Cook Adaları’nın 10 Dolarlık Banknotları

15 takımadadan meydana gelen Güney Pasifik ülkesi, Yeni Zelanda’ya bağlı olmasının etkisiyle geçmişte Yeni Zelanda Doları kullansa da, bugün Polinezya kültürünü yansıtan çok renkli ve canlı baknotlara sahip. Resimde görüldüğü üzere bu 10 dolarlık banknotta, köpekbalığına binen üstsüz bir kadın var. Tahmin edileceği üzere ülke sınırları haricindeki hiçbir dünya bankasının kabul etmediği bu parayı çok merak ederseniz, vizesiz gidebileceğiniz bu ülkede elinize alabilirsiniz.

Fiji’nin Meteorlu Gümüş Madeni Parası

2012 yılında, Fiji Cumhuriyeti’nin içinde “Neuschwanstein” isimli meteorun reel parçaları bulunduktan sonrasında oldukça yaratıcı bir halde 999 tane 10 dolarlık madeni para üretilmiş. Uzaktan bakıldığında şeker kutusunu çağrıştıran örnekleri de doğal ki koleksiyonerler tarafınca derhal kapılmış.

Palau’nun Hatıra Madeni Parası

Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde bir okyanus ülkesi olan Palau, 2008 yılında, Aziz Bernadetta’nın Fransa’nın Lourdes kentindeki 150. doğum günü şerefine hususi bir hatıra parası bastırdı. Bu paranın en özgün yönü, üstündeki hususi bölmede Lourdes’ten gelen su bulunması. Palau’nun bu ilk icraatı değil.

Belarus’un Hayvanlı Banknotları

Dünyada birçok ülke, parasına basmak için tarihteki mühim kişileri seçerken, 90’larda Belarus, hayvanları kullanmayı tercih etmiş. Yukarıda bulunan 50 kopek’lik banknot bir sincabi, 1 rublelik banknotu bir tavşanı ve 3 rublelik banknotu ise bir çift kunduzu temsil ediyor. Diğer yüksek meblağlı banknotlarda ise kurt, vaşak, geyik, ayı ve bizon resimleri bulunuyor. Maalesef günümüzde bu sempatik banknotların geçerliliği yok.

Paskalya Adası’nın Açılan Kafalı Madeni Paraları

Paskalya Adası ise paralarını keyifli ve özgün hale getirmek için farklı bir yol izlemiş ve ülkenin sembolü olan heykeller, onları 3d hale getiren bir sistemle paraların üstüne işlenmiş.

Tristan da Cunha’nın Concorde Isı Kalkanlı Madeni Parası

Güney Atlantik Okyanusu’nda bir volkanik ada olan Tristan da Cunha, Concorde uçağının 20. yılı şerefine 2009 senesinde hususi bir hatıra parası bastırmış. Bu madeni paraların her birinde Concorde’un titanyum alaşımlı sıcaklık kalkanından bir parça bulunuyor.

Dünyanın Bilinen İlk Banknotu

Bilinen en eski banknot, hususi notlar niteliğinde -tahminen 1380’lerde- Çin’in Tang Hanedanı tarafınca kullanılmış. Avrupa’nın 17. yüzyılda banknotları kullanmaya başlamasından 300 sene kadar ilkin kullanılmaya başlanan bu hususi not kâğıtları (Çin’in Kuan notları), bugün dünyanın malum en eski banknotları konumunda.

Benin’in Esrarlı 100 Frankı

Dünyada esrarı gümüş madeni para üstüne basmayı ilk akıl eden Benin olmuş. Küçük bir Afrika ülkesi olan Benin’e ilişkin bu paranın ilginçliği ancak böyle de sınırı olan değil; paranın üstünde bulunan yeşil hint keneviri motifinin üstüne parmağınızı sürttüğünüzde, parada bulunan bileşik katkı maddeleri ortama esrar kokusu yayıyor.

Zaire’nin Mobutu Banknotları

1997 senesinde Afrika ülkesi Zaire (bugünkü adıyla Demokratik Kongo Cumhuriyeti), ülkenin diktatör lideri olan Joseph Mobutu’nun rejimini yıktı. Fakat yeni yönetim, yeni para bastıracak finansal gücü olmadığı için -ironik bir şekilde- eski rejimin banknotlarını kullanmaya devam etme sonucu aldı ve müthiş bir yaratıcılık örneği göstererek eski önder Mobutu’nun kafasını paraların üstündeki kaldırdı.

5 Pound Değil, “Best” Pound

Bu 5 poundun özelliği, üstünde Manchester United’ın Kuzey İrlandalı futbolcusu George Best’in resminin ve imzasının bulunması. Futbolcunun Kasım 2005’teki ölümü üstüne 2006 senesinde Ulster Bankası tarafınca basılan banknotla futbolcu ölümsüzleştirilmek istendi.

Moğollar’ın Konuşan Parası

Moğolların 2007 senesinde piyasaya sürdüğü 500 tuğriklik madeni para, “Money talks / Para konuşur” sözünü birebir hayata geçiriyor. Üzerinde eski Amerikan Başkanı John F. Kennedy’nin resmi bulunan parada bir de küçük düğme var. Bu düğmeye basıldığında, başkanın, 26 Haziran 1963 tarihinde Batı Berlin’de yapmış olduğu konuşmada dediği ünlü “Ich bin ein Berliner” lafı duyuluyor. Sıradan bir madeni paradan ziyade oyuncağa benzeyen bu paralar, piyasaya sürülür sürülmez kartal gözlü koleksiyoncular tarafınca süpürülmüş.

Dünyanın En “Büyük” Banknotları

Bu banknotlar 1998 senesinde Filipinler Merkez Bankası tarafınca Filipinler’in 100. yılı şerefine üretildi. 21 santim genişliğe, 35 santim uzunluğa haiz bu paralar, dünyanın en büyük parası olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na da girdi. Sadece koleksiyonerlere sunulan bu paralar, açılış fiyatı olan 180.000 pesodan, kısaca 4.175 dolardan alıcı buldu.

Fildişi Sahilleri’nin Mamut Fosilli Madeni Para

Fildişi Sahilleri’nin 1000 franklık bu madeni paralarının üzerinde gerçek mamut fosillerinden parçalar bulunuyor.

Zambiya’dan 2000 Sidney Olimpiyatları Hatırası

2000 Sidney Olimpiyatları için hatıra olarak basılan bu madeni paralar 1 ons gümüş kullanılarak elde edilmiş. Bu biçimsiz paralar aslına bakarsak Avustralya ve Zambiya haritalarının birleşimini temsil etse de iki ülke de aynı boyutta resmedildiği için bunun farkedilmesi son aşama zor.

Korku Filmi Gibi Banknot

Banknotların da çoğunlukla ülkede yaşanan olaylara yer evren Almanya, bir çılgınlık yapıp 50 pfenniglik banknotun üzerinde yukarıda görüldüğü üzere değişiklik yapmış.

Macaristan’ın 100 Milyon Milyar Pengo Banknotu

Macaristan’ın eski para birimi olan Pengo, şimdiye kadar yüksek enflasyondan en çok etkilenen paralardan biridir. 1946 yılında, Macar bankası 100 milyon milyar, yani 100.000.000.000.000.000 pengoluk banknotları piyasaya sürdü. Göze aşırı büyük bir meblaymış gibi gelen bu paranın değeri sadece 20 sente eş değerdi. 1.000.000.000.000.000.000.000’lik banknotu da hazırda bekleten Macar bankası, bu parayı piyasaya sürmeden -Temmuz 1946’da- para birimini “forint” olarak değiştirdi.

Fok ve Mors Derisine Basılan Para

Rus Amerikası olarak bilinen koloni Alaska’da Rusya-Amerika arası kürk ticareti yapan şirket tarafından üretilen bu para, 1816-1867 yılları arasında kullanılmıştır. Fok ve mors derilerinden elde edilen parşömenlerin üzerine basılan bu paraların nominal değerleri ise 10, 25, 50 kopek ve 1, 5, 10, 25 rubleydi.

Bir Önceki Yazımız İçin

Balıkçılar Sahilde Buldu Gözleri Yerinden Fırladı. Türk Bilim İnsanlarını Sevince Boğan Keşif. Tam 9 Milyon Yaşında! Adlı yazımıza tıklayarak gidebilirsiniz.