Yeni Bir Tür Keşfedildi! Bilim İnsanları Şaşkın! Sadece 200 Tanesi Hayatta.

Yeni Bir Tür Keşfedildi! Bilim İnsanları Şaşkın! Sadece 200 Tanesi Hayatta.

Kasım 12, 2020 1 Yazar: Aytug Yerli

Yeni bir tür keşfedildi! Bilim insanları şaşkın! Sadece 200 tanesi hayatta… Bilim insanları Myanmar’da yeni bir primat türü buldu. Sadece 200-260 tane bulunan bu canlı türünün, kısa sürede tükenebileceği uyarısı geldi. İşte herkesi şaşkına çeviren o tür…

Myanmar’da yeni bir primat türünün keşfedildiği, primatın neslinin halihazırda tükenme tehdidi altında olduğu bildirildi.

CNN’nin haberine göre, sönmüş bir volkan olan Popa Dağı’nın ismi verilen tür, Londra Doğa Tarihi Müzesi’nin iş birliğinde bulundu.

Uzun kuyruklu ve gözlerinin çevresinde halkalar bulunan Popa langurunun sayısının 200 ila 260 olduğu belirtildi.

Keşfi yapan ekip, bir zamanlar Myanmar genelinde yaygın olduğu sanılan Popa langurlarını “nesli ciddi biçimde tükenmekte olan” tür olarak sınıflandırdı.

Popa Dağı’nın, langurların 100’den fazlasına ev sahipliği yaptığı ifade edildi.

Keşifle ilgili ayrıntılar “Zoological Research” dergisinde yayımlandı.

2 Tür Daha Tehlikede

Avustralya Çevre Bakanı Melissa Durack, bölgede nesli tükenme tehdidi altında bulunan öteki iki fare türünün ve uçan tilkinin iklim değişikliği kurbanı olmaması için daha kuvvetli önlemler alınacağını duyurdu.

Mozaik kuyruklu sıçanın neslinin tükendiği açıklaması ilk olarak bölgede inceleme yapan bilim adamları tarafından 2016 senesinde duyurulmuş ama Avustralya hükümeti o zaman bu bilgiyi doğrulamaktan kaçınmıştı. 1845 senesinde varlığı tespit edilen ve nesli tükendiği doğrulanan mozaik kuyruklu sıçanın 1970’lerden bu yana sayılarının birkaç yüze kadar düşmüş olduğu biliniyor.

İşte Nesli Tükenen İlginç Hayvanlar

1. Olm

Orta ve Güneydoğu Avrupa’da yaşayan bu ilginç canlı su altında yaşayan nadir amfibiklerden birisidir.

2. Proboscis Maymunu

Proboscis Maymunu veya Latince adıyla Nasalis larvatus, ağaçta yaşayan, Güney-Doğu Asya’daki Borneo adasında bulunan endemik bir türdür.

3. Ağaç Kangurusu

Bu sevimli hayvanlar; kanguruları, valabileri, ağaç kangurularını, pademelonları içeren “Büyük Ayaklıgiller” (Macropodadiae) ailesi içerisinde bulunmaktalar.

4. Balonlu Fok

Balonlu Foklar yalnızca Kuzey Atlantik’in küçük bir kısmında yaşamaktadırlar.

5. Hindistan Cevizi Yengeci

Dünyanın en büyük eklem bacaklılarına örnek gösterilebilecek olan bu yengeç türü adından da anlaşılacağı üzere hindistan cevizi ağaçlarına tırmanmasıyla ünlüdür.

6. Hint Gharial Timsahı

Dünya üzerindeki toplam nüfusu 250’nin altında olan ve sadece Hindistan’da yaşayan bu ilginç timsah türü usta bir balık avcısıdır.

7. Kakapo

Dünyanın tek uçamayan papağanı olan kakapo aynı zamanda dünyanın en şişman papağanıdır.

8. Dugong

Pasifik Okyanusu’ndan Afrika’nın batı kıyılarına kadar türüne çok az rastlanan bir deniz ineğidir.

9. Aksolotl

Aksolotl (Ambystoma mexicanum), kaplan semenderi grubuna ait Meksika köstebek semenderlerinin en tanınmışlarındandır.

10. İnce Loris

İnce loris, ilkel bir primat türüdür. İnce loris gece ortaya çıkar.

11. Gooty Örümceği

Sadece Hindistan’da 96 kilometrekarelik bir ormanda yaşayan bu canlı parlak rekleri yüzünden yıllarca koleksiyonerlerin hedefi olmuştur.

12. Burma Boynuzlu Keçi

Burma boynuzlu keçi ya da burgu boynuzlu keçi veya yılan yiyen keçi (Capra falconeri), kuzeydoğu Afganistan, kuzey ve orta Pakistan, Hindistan’ın Cemmu ve Keşmir eyaletinin bazı kesimleri ile Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan’ın güneyinde yaşayan en iri yaban keçisi türüdür.

13. Solenodon

Zehirli bir memeli hayvandır.

14. Yabanarısı Yarasası

Yabanarısı yarasası, domuz burunlu yarasa da denir, Craseonycteridae familyasına mensup tek türdür.

15. Quokka

Avustralya’nın batı kesiminde bulunan, bir kanguru türü.

16. Florida Puması

Florida puması, kedigiller familyasından, kritik seviyede soyu tükenmekte olan bir puma alt türü.

17. Kalkık Burunlu Maymun

Asya’da 13.000 feet yükseklikteki ormanlarda yaşayan bu ilginç hayvanın burnu estetik ameliyat olmuş gibi görünüyor.

18. Pallas Kedisi

Pallas kedisi ya da manul (Otocolobus manul), Orta Asya’nın mera ve bozkırlarına uzanan geniş ama dağınık bir popülasyona sahip, ufak bir kedi türüdür.

19. Uzun Gagalı Dikenli Karıncayiyen

Uzun gagalı dikenli karıncayiyenler 45-77 cm uzunluğa ve 5-16 kilo ağırlığa ulaşabilirler. Dikenleri kısa gagalı dikenli karıncayiyen de olduğundan daha kısa ve daha azdır.

20. Sayga

Sayga (Saiga tatarica), boynuzlugiller (Bovidae) familyasından Orta Asya’da yaygın görülen ve antiloplar arasında garip görünüşlü burnuyla dikkat çeken bir memeli türüdür.

21. Ganj Nehir Yunusu

Ganj nehir yunusu (Platanista gangetica gangetica) ve İndus nehir yunusu (Platanista gangetica minor) Bangladeş, Hindistan vePakistan’da bulunan tatlısu ya da nehir yunusları üstfamilyasının iki alttürüdür.

22. Sakallı Akbaba

Sakallı akbaba (Gypaetus barbatus), atmacagiller (Accipitridae) familyasından Gypaetus cinsine ait olan tek türün adıdır. Karakuş, kuzu kuşu, Nuri kuşu olarak da bilinir.

23. Okapi

Okapi (Okapia johnstoni), zürafagiller (Giraffidae) familyasından geviş getiren bir çift toynaklı türüdür.

Bir Önceki Yazımız İçin

Yozgat’ta İnşaatın Temel Kazısında Ortaya Çıktı. İşçiler Boşluktan Bakınca Donup Kaldı. Adlı yazımıza tıklayarak gidebilirsiniz.