Yozgat’ta İnşaatın Temel Kazısında Ortaya Çıktı. İşçiler Boşluktan Bakınca Donup Kaldı.

Yozgat’ta İnşaatın Temel Kazısında Ortaya Çıktı. İşçiler Boşluktan Bakınca Donup Kaldı.

Kasım 12, 2020 2 Yazar: Aytug Yerli

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde inşaatın temel kazısı esnasında iş makinesinin kepçesi boşluğa muadil geldi. Ortaya çıkan çukura bakan inşaat işçileri büyük hayret yaşadı. Sarkıt ve dikitler olan yeraltı mağarası güzelliği ile görenleri şaşkına çevirdi.

DHA’nın haberine bakılırsa, ilçede Seyrantepe mahallesinde bir evin inşaatı için meydana getirilen temel kazısında, iş makinesinin kepçesi boşluğa muadil geldi. Temel kazısı meydana getiren işçiler, oluşturulan çukurdan içeriye baktıklarında, sarkıt ve dikitlerin olduğunu mağarayı ayrım etti.

Durumun belediyeye bildirilmesi üstüne inşaat emek harcaması durduruldu. İnşaatın temel kazısı etrafından emniyet önlemi alındı. Öte yandan, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne de malumat verilirken, mağarada uzmanlarca araştırma yapılacağı belirtildi. Mağaranın derinliği ve özellikleri uzman ekiplerin incelemeleri cevabında belirlenecek.

‘TURİZME KAZANDIRMAK İSTİYORUZ’

Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, uzman takımlar gelinceye kadar mağara çevresinde emniyet tedbiri alındığını belirtti. Yalçın, “Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu uzmanlarının yapacağı araştırma neticesinde mağaranın, yapısı ve daha derinlere ilerleyip ilerlemediği mevzusunda malumat edineceğiz” diye konuştu.

Yalçın “Yer üzerinde birçok zamanı ve naturel güzellikleri barındıran ilçemizde yer altında da turizme kazandırılmayı bekleyen birçok kıymet bulunduğunu düşünüyoruz. Bu tür oluşumları uzman ekiplere inceleterek turizme kazandırmak istiyoruz. İlk incelemelerimize bakılırsa yüzlerce sene evvelinde oluştuğunu düşündüğümüz sarkıt ve dikitlerin bulunmuş olduğu mağaranın boyutu, oluşum şekli ve yaşı benzer biçimde bilgilere de kısa müddette ulaşacağız. Şu an için bölgeyi 24 saat emniyet kamerası ve nöbetçi personelimizle takip ediyoruz” dedi.

Bir Önceki Yazımız İçin

Dünyanın En İlginç Paraları adlı yazımıza tıklayarak gidebilirsiniz.