Google’a 196,7 Milyon TL’lik Ceza Kesildi

Google’a 196,7 Milyon TL’lik Ceza Kesildi

Kasım 13, 2020 1 Yazar: Aytug Yerli

Rekabet Kurulu yapılan soruşturma sonucunda Google’a ceza kesildiğini açıkladı.

Rekabet Kurulu, Google ile alakalı yürütülen soruşturma sonucunda, 196 milyon 708 bin 54,78 lira yönetimsel para cezası verilmesine hükmetti.


Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti, Google International LLC. Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc ile alakalı “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı. ” sebebi öne sürülerek yürütülen soruşturma tamamlandı.


Buna göre, Rekabet Kurulu, 12 Kasım 2020 tarihindeki sonucu ile Google’ın, “genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği belgisiz olarak ve yoğun bir biçimde metin reklamlarına yer verdi. Kendisine reklam geliri getirmeyen naturel sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak üzere 4054. sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği. ” kararına varıldı.


Kurul, bu kapsamda laf mevzusu teşebbüse 196 milyon 708 bin 54,78 lira yönetimsel para cezası verilmesini kararlaştırdı.


Google’ın “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı” sebebi öne sürüldü. Bu konu ile alakalı yürütülen tahkikat kapsamında sözlü müdafaa toplantısı Kasım başlangıcında gerçekleştirilmişti.


Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle başkanlığındaki toplantı çevrimiçi olarak yapılmıştı. Küle, görüşmede Kurul kararıyla Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti, Google International LLC, Google LLC. Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. ile alakalı “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı. ” sebebi öne sürülerek tahkikat açıldığını belirtmişti.

Bir Önceki Yazımız İçin

Yeni Bir Tür Keşfedildi! Bilim İnsanları Şaşkın! Sadece 200 Tanesi Hayatta. Adlı yazımıza tıklayarak gidebilirsiniz.